Čísla nezaměstnanosti v okrese Uherské Hradiště zaznamenala od ledna do října letošního roku mírný pokles. Přes zimu ovšem úřad práce může tradičně očekávat nárůst přihlášek z řad pracovníků ve stavebnictví, zemědělství a dalších oborů, které jsou závislé na počasí.

Slovácký deník proto oslovil několik institucí, které se zabývají nezaměstnaností, otázkou, o jaké kvalifikace je z řad zaměstnavatelů největší zájem, případně jakou školu či učební obor vybrat pro dítě, aby v budoucnu našlo co nejlepší pracovní uplatnění.

„Pokud se chceme bavit o konkrétních profesích, které jsou nejžádanější, tak jsou to v posledních letech zejména obchodní cestující a obchodní zástupci, dále číšníci a servírky, ale i zprostředkovatelé finančních transakcí, tedy obchodníci s cennými papíry, makléři a podobně,“ informovala Miriam Majdyšová z Úřadu práce ve Zlíně. „Poptávka o řemeslné obory není nijak velká, od zaměstnavatelů zaznamenáváme spíše jednotlivé dotazy,“ dodala Majdyšová.

Jasno v otázce, zda se vyučit, nebo studovat, měla třeba Julie Koželuhová z Uherského Hradiště, studentka střední pedagogické školy v Kroměříži. „Učitelkou jsem chtěla být odmalička. O tom, že bych neměla po škole uplatnění, jsem moc nepřemýšlela. Pevně věřím, že místo najdu. Stále však uvažuji o možnosti pokračování studia na vysoké škole,“ řekla Koželuhová.

Soumrak řemeslných profesí

Také Lenka Kolářová z centra dalšího vzdělávání v Uherském Hradišti Marlin potvrzuje soumrak nad tradičními řemesly. „Řemeslné rekvalifikační kurzy ani nepořádáme, zájem ze strany uchazečů je totiž minimální,“ vysvětlila Kolářová. „Nedávno jsme ale měli kurz zaměřený na montáž suchých staveb, což je dá se říct takový sádrokartonář, nebo údržbářské práce,“ uvedla jednu z výjimek.

„Mnohem hojněji byly ovšem navštěvované kurzy zaměřené na skladovou logistiku, dále pak účetnictví, administrativu, ale například i na specializované počítačové programy,“ vypočítala Kolářová.

Tak černě to především s řemesly zaměřenými na strojírenskou výrobu ovšem nevidí Zdeněk Hrdina, ředitel školy Mesit v Uherském Hradišti, která pořádá především rekvalifikační kurzy orientované na rukodělné obory.

„Stoprocentní úspěšnost uplatnění jsme zaznamenali u obráběčů kovů. Trvale nejúspěšnější jsou ovšem kurzy obsluhy CNC strojů, kde bývá úspěšnost uplatnění až osmdesát procent,“ uvádí příklady Hrdina.

Počítač je povinnost

Bez čeho se však uchazeč prakticky o jakékoliv zaměstnání v dnešní době neobejde, je práce s počítačem. „V posledních letech už je to téměř povinnost. Zaměstnavatelé většinou vyžadují alespoň základní znalost práce na počítači. Kurzy základů obsluhy osobního počítače jsou u nás také nejčastější a nejvíce naplněné,“ potvrdila Lenka Kolářová z hradišťského vzdělávacího centra Marlin.

Výuku práce na počítači dnes neopomíjí snad už žádná střední škola, jen jeho obsluha však většinou pro dobré uplatnění nestačí. Chcete-li se zodpovědně rozhodnout, jakou vzdělávací instituci vybrat pro potomka, který bude v příštím roce opouštět brány základní školy, mluvčí úřadu Zlínského kraje Milan Plesar vám doporučuje navštívit portál www.burzaskol.cz.

„Tam jsou zaneseny údaje o všech školách a učilištích ve Zlínském kraji a můžete si podle jakýchkoliv kritérií vyhledat požadované údaje. Například pod heslem učební obory vám přehledně vyhledá údaje o všech učebních oborech v kraji, kam můžete poslat své děti studovat. Dokonce jsou tam i informace o výši stipendií. Spustili jsme jej v letošním roce a je hojně navštěvován budoucími středoškoláky i jejich rodiči,“ podotkl Plesar.

Volba budoucího povolání by se však neměla lámat přes koleno. „Rodičům určitě doporučujeme, aby se při rozhodování o nejlepší škole pro dítě řídili především jeho schopnostmi a předpoklady. Pokud odjakživa miluje zvířátka, nemá cenu jej násilím nutit do technického oboru jen proto, že je v něm zrovna nedostatek odborníků. To by možná na úřadu práce skončilo nešťastné dříve, než když bude s láskou vykonávat svůj obor, i když ve větší konkurenci,“ uzavřela Miriam Majdyšová ze zlínského úřadu práce.

Počet nezaměstnaných na Uherskohradišťsku v roce 2010:

Leden 8177
Únor 8241
Březen 7986
Duben 7473
Květen 7112
Červen 6896
Červenec 6907
Srpen 6794
Září 6764
Říjen 6697

Petra Kučerová