„Jako zdravotní sestra jsem Europass využila při uznání vzdělání v zahraničí, použila jsem jej i jako doklad o teoretických znalostech potřebných pro praxi,“ uvedla jedna z účastnic ankety Národního centra Europass (NCE), která získala práci v Německu.

Europass - InfografikaZdroj: DeníkDodatek slovně popisuje obecné a odborné kompetence absolventa a jde o jediný oficiální doklad vysvětlující obsah a úroveň kvalifikace. Absolventi středních škol ho mohou získat na své SŠ nebo v NCE. Letos vydalo Europass 637 českých SŠ. Nepředstavuje to pro ně žádnou administrativní zátěž, neboť šablony dodatků k jednotlivým oborům jsou dostupné na internetových stránkách NCE. Na svých školních webech dodatky nabízí už 143 středních škol. 

„Nadpoloviční většina škol dodatek vydává automaticky k vysvědčení. Může si ale o něj zažádat každý absolvent, a to i po několikaletém odstupu od maturity. V tom případě je praktičtější obrátit se přímo na naše centrum,“ řekla Deníku Julie Smetanová z NCE. Stačí se zaregistrovat v databázi pro vydávání dodatků edo.europass.cz. 

Pomůže i mimo Evropu

Eventuální zaměstnavatel se díky dodatku dozví, kolik let uchazeč studoval, jaké dosáhl úrovně znalosti cizího jazyka, ale také zcela konkrétní popis dovedností, jež má zvládnout. Julie Smetanová prozradila, že díky Europassu získal práci třeba český truhlář v dřevařském oboru v Austrálii, jiná středoškolačka se uplatnila na univerzitě v Kolumbii. Individuální žadatelé o Europass, kteří se zúčastnili loňské ankety NCE, ovšem nejčastěji směřovali do Německa, Anglie a Francie.