Špatný výběr vám může způsobit bezesné noci. Když po čase přijdete na to, že kvůli sto tisícům jste zastavili dům, bude už pozdě. A jak poznáte podezřelé firmy? Slibují, že bez průtahů půjčí statisíce na cokoli, neptají se na výši příjmů, uhrazení dluhu navrhují řešit druhou půjčkou. Zbystřit pozornost je dobré také ve chvíli, kdy instituce nabízí služby formou nevzhledných letáků, když nemá vlastní kancelář nebo když obchodní zástupce mlží.

Když vás banka zná

V případě, že si chcete půjčit, je nejjistější volbou obrátit se na banku, v níž máte účet. Zná vaše příjmy a výdaje, ví, kolik můžete splácet. A možná vám nabídne i některé výhody.

Pokud banka půjčit nechce, vždy má k tomu důvod. Například když si žadatel chce půjčit vysokou sumu v poměru s tím, kolik vydělá, nebo když už má jiné půjčky.

„V takovém případě zvažte, zda věc, kterou si chcete pořídit, skutečně potřebujete, nebo zda můžete počkat, až si na ni našetříte. A nezapomeňte na staré pravidlo: věc, na kterou si půjčíte, by měla vydržet déle, než ji budete splácet," poznamenává k tomu Zuzana Kalátová z tiskového oddělení ČSOB.

Pak si zvažte, jaký úvěr vlastně potřebujete. Na krátkou dobu pomůže i kreditní karta. Její výhodou je bez- úročné období, které může trvat až 55 dní. Vztahuje se však jen na platby v obchodech nebo na internetu. Za výběr z bankomatu se platí. S kreditními kartami bývá většinou spojen i systém odměn a slev. Zatímco Raiffeisenbank nabízí v této souvislosti věrnostní program Exklusive, třeba GE Money Bank má program Bene plus.

Zajímavé je, že podobnou službu nenabízejí jen banky, ale i pojišťovny. Jako příklad lze uvést kartu Premia České pojišťovny. Tiskový mluvčí Tomáš Zavoral popisuje její výhody slovy: „Za každou platbu sbíráte prémiové koruny, díky kterým získáte levnější pojištění nebo penzijní připojištění."

Do této kategorie patří i kreditní karty vydávané samotnými obchodníky ve spolupráci s některým finančním ústavem. Postup závisí na obchodní politice daného řetězce nebo banky. V poslední době je v tomto směru velmi aktivní například Citibank.

Na účtě do minusu

Kontokorent čili možnost dostat se na vlastním účtu do minusu na rozdíl od kreditní karty nezná bezúročné období. Úroková sazba je však většinou nižší než u karty.

Abyste v konkrétní bance mohli tuto službu využívat, musíte mít u ní běžný účet. Záporný stav se vyrovnává automaticky z prostředků, které na účet přicházejí, takže majitel účtu se o splátky nemusí starat. Myslete ovšem na to, že záporný stav nemůže být věčný. Jednou za určené období vyžaduje banka dosažení plusového stavu.

Pokud potřebujete větší obnos nebo delší splácení, zvolte raději spotřebitelský úvěr. Vyřízení probíhá obvykle velmi rychle a stačí k němu doklad o příjmu. Úroky jsou výrazně nižší a možné jsou i předčasné splátky, za které si banka může účtovat nanejvýš jedno procento dané sumy.

A když už se dostanete do problémů? Buďte aktivní. Mnoho společností, i když jednají navenek poctivě, pouze draze nabízí služby, které si můžete zařídit sami. Domluvit se s věřiteli na snížení splátek dokáže přece každý. Jednejte ihned, když zjistíte, že nemáte na splácení.

V případě problémů pomůže některá z občanských poraden (www.obcanskeporadny.cz) nebo například poradna při finanční tísni (www.financnitisen.cz). Jejich služby jsou zdarma.

Pochopitelně je ale lepší, když se do této situace vůbec nedostanete.