Ve 25 letech má samozřejmě člověk jiné priority než přemýšlet, co bude za 40 let. Jenže v každé životní etapě se najde něco „důležitějšího“. Nejdříve je to cestování, poté pořízení vlastního bydlení, rodina a nakonec podpora dětí. Pak se jednoho dne vzbudíte a zjistíte, že je vám 55 let a pokud byste chtěli začít šetřit na důchod a zajistit si alespoň stejnou životní úroveň, nestihnete to.

Udržte si svůj standard

Dobrou zprávou pro všechny je, že i v penzi si můžete dopřát, na co jste zvyklí. Záleží jen na vás, zda se rozhodnete spoléhat pouze na stát a seniorský věk si nějak odžijete nebo vezmete věci do vlastních rukou a užijete si, co vás ještě čeká.

Způsobů, jak se připravit na důchod, je celá řada. Někdo vsadí na vlastní podnikání, dědictví po příbuzných, na pronájem nemovitostí nebo výchovu svých dětí. Ti ostatní musí začít spořit. Čím dřív, tím líp – optimálně hned s prvním stabilním příjmem. 

Investujte! 

Vybírat byste měli primárně z investičních nástrojů, protože ve váš prospěch hraje čas. V dlouhodobém horizontu (10 a více let) se vyplatí investovat, nakupovat cenné papíry jako jsou akcie, dluhopisy nebo podílové fondy. 

Ilustrační foto
Odvážní Češi. Svoje úspory na stáří vsadili na akcie

Drobní investoři mohou volit mezi Doplňkovým penzijním spořením, které podporuje stát a kde je možné získat státní příspěvek, a investováním prostřednictvím podílových fondů. Tak i tak se bude jednat o investici do akcií a dluhopisů, přičemž na horizontu 10 a více let by portfolio mělo tvořit 80 % a více akcií. 

Uvažujete, že si penzi prodloužíte? 

To samozřejmě není problém. Na výběr máte ze dvou variant: předčasný důchod, kdy se vyplácí snížený starobní důchod a výše možného příjmu je omezená; nebo předdůchod, který je vyplácen z vlastních rezerv, ale má také svá specifika. Jaká? 

Ilustrační foto
Češi jsou v důchodu průměrně 24 let. Doba penzí se stále prodlužuje

Předdůchod lze získat až o 5 let dříve. Podmínkou je, aby na účtu Doplňkového penzijního spoření byl takový zůstatek, aby šlo měsíčně čerpat rentu alespoň ve výši 30% průměrné mzdy předcházejícího roku, tj. přibližně 8 500 Kč. 

Předdůchod můžete čerpat minimálně po dobu dvou let. V takovém případě je potřeba rezerva na DPS alespoň 204 tisíc korun. Pro nejdelší pětileté období to znamená alespoň 510 tisíc. Pokud takové peníze na kontě DPS nemáte, lze je jednorázově vložit. Výhodou předdůchodu je, že můžete začít čerpat své vlastní rezervy z DPS dříve než v 60 letech, nemusíte již pracovat a nebude se vám krátit státní starobní důchod.

Článek vznikl ve spolupráci s Partners.

Lukáš Škopek
Lukáš Škopek: Lepší je mít „staré“ penzijní připojištění než vůbec žádné