Pěstitelé odhadují, že sklidí asi 6000 tun zeleného zlata, což je po loňské katastrofální úrodě výrazně více. Z dlouhodobého hlediska se jedná o celkem solidní úrodu. „Sklizeň dosud není u konce. Do 20. září by však měly padnout poslední štoky, potom se to zabalí a zváží. Přesnější výsledky tak budou v listopadu," uvedl předseda Svazu pěstitelů chmele Luboš Hejda.

Pěstování chmelu se po nedávném propadu cen začíná opět vyplácet, takže se pomalu zvětšuje i celková rozloha chmelnic. Letos se oproti loňsku zvýšila o 153 hektarů na celkovou plochu 4775 hektarů. Česká republika je tak po USA a Německu třetím největším pěstitelem chmelu. „Ceny se postupně snažíme dorovnávat a loni se nám podařilo domluvit výrazně vyšší ceny. Pěstitelům jsme schopni každoročně zvyšovat ceny o pět až deset procent až do roku 2020," přiblížil prezident Unie obchodníků a zpracovatelů chmele Pavel Šponer.

Za posledních pět let pěstitelům úrodu třikrát zničily přírodní živly. Před čtyřmi roky ji zničil mráz, o rok později voda a loni udeřilo sucho a vedra. Tentokrát se ale chmelaři ne-obávají ani tak rozmarů počasí, ale nařízení Evropské komise. Podle ní by pěstitelé od roku 2018 museli výrazně omezit ošetřování rostlin proti houbám pomocí měďnatých sloučenin ve formě fungicidů. V současné době potřebují asi osm kilogramů takového přípravku na hektar. Podle nového nařízení by ovšem mohli použít maximálně čtyři kilogramy. „To je velmi malé množství. Pokud bude tento limit platit, tak je to konec pěstování chmelu v Čechách. Kvůli nemocem by na chmelnicích zůstaly jen drátky," vysvětlil Hejda.

Tyto houby (peronospory chmelové) přitom letos vykazovaly mimořádnou aktivitu. Jenomže chmelaři nemají za měďnaté postřiky pořádnou náhradu. „Náhrada existuje, ale letos se ukázalo, že nefunguje," doplnil Šponer.

Každopádně mají chmelaři dobře našlápnuto. V současné době dojednávají dodávky produkce v letech 2021 až 2023. Stále významnějšími odběrateli se přitom stávají minipivovary. Sice zaujímají na trhu s pivem pouze 1,5 procenta, ale spotřebují 20 procent vypěstovaného chmelu. Podle posledních odhadů by v Česku mělo fungovat 320 minipivovarů.

ChmelZdroj: Deník