Osmnáct zaměstnavatelů, kteří mají více než padesát procent zaměstnanců se zdravotním postižením, pobíralo od začátku letošního roku podle zákona o zaměstnanosti příspěvek.

Za první tři měsíce letošního roku jim bylo dohromady vyplaceno 6 860 102 korun.

V regionu působí celkem sedm firem, které mají označení chráněné dílny nebo pracoviště. „Tyto firmy mají dohromady jedenáct pracovišť a zaměstnávaly v březnu 279 lidí,“ upřesnil zástupce ředitele prachatického úřadu práce Jan Dudek.

Největším zaměstnavatelem je v tomto ohledu výrobní družstvo Otava, které ve dvou pobočkách, v Prachaticích a ve Volarech, zaměstnává dohromady sto dvacet tři lidí.

Na druhém místě je pak CHD Spektrum, které má tři pobočky, a to v Prachaticích, Vimperku a v Dubu. V těchto pobočkách pak dohromady v březnu pracovalo šestapadesát lidí. Chráněným dílnám a pracovištím byl pak vyplacen dohromady příspěvek ve výši čtyř milionů a dvou set sedmdesáti tisíc korun.

Osmnáct lidí v březnu navíc našlo práci na veřejně prospěšných pracích. Po třech nezaměstnaných si vyžádali a práci pro ně našli v obcích Ktiš, Zdíkov, Stachy a Záblatí. Ve všech případech potřebovali lidi na čištění a úklid v obci. Také ostatní nezaměstnaní pomáhají se vzhledem své obce, v jednom případě pak pomáhá nezaměstnaný v Domu dětí a mládeže v Prachaticích na pozici údržbáře.

Dva lidé pomáhají s čištěním města Vimperk. „Nabídli jsme našim nezaměstnaným Romům z vyhořelého domu, že se mohou postarat o svoji budoucnost. Dali jsme jim stejnou šanci, jako ostatním lidem, ale většina měla své důvody, proč pracovat nemůže,“ uvedl starosta Pavel Dvořák.