Ve dvou prázdninových měsících počet vykradených objektů strmě roste. Podle policejní statistiky v době letních dovolených dochází ke čtvrtině všech krádeží v domácnostech. V České republice je přitom pojištěna jen polovina domácností, přičemž průměrné stáří existujících smluv je devět let. Tak to alespoň vyplývá z údajů pojišťoven.

Zbavte se stresu

Každý druhý občan se již někdy zabýval pojistnou událostí, která se týkala majetku. Rodiny se přitom nejvíce bojí požáru a vytopení. Proč se však zbytečně stresovat z tohoto důvodu? Vězte, že s dobrým pojištěním domácnosti budete mít život lehčí. Chraňte si majetek proti škodám, na které je člověk krátký.

S běžným provozem domácnosti je spojeno mnoho druhů nebezpečí, které mají jedno společné velké finanční ztráty, když k nim skutečně dojde. Pojištění domácnosti přitom není drahé. Proto jistota, že hodnotu poškozeného majetku vám někdo vrátí, za několik set korun ročně určitě stojí.

Na co všechno si dát pozor při sjednávání pojištění domácnosti? V první řadě pojištění domácnosti není totéž co pojištění nemovitosti. Každé kryje něco jiného. Pojištění domácnosti jak už říká sám název se vztahuje na domácnost a osobní věci. Pojištění nemovitosti se zase týká samotného objektu.

Nejdůležitější je správně stanovit pojistnou částku. Pokud je nižší než skutečná hodnota vlastněných věcí, odborníci mluví o nedostatečném pojištění. Lidé hodnotu majetku často podceňují, což prý platí pro každou druhou domácnost. V praxi se pak stává, že zákazník dostane v případě pojistné události méně peněz, než by měl nebo než potřebuje vzhledem k vyšší investici do nového vybavení.

Zastaralé smlouvy

Smlouva neslouží svému účelu obvykle zejména proto, že dlouho nebyla aktualizována. Nedostatečnému pojištění se přitom dá vyhnout velmi snadno: stačí čas od času smlouvu zkontrolovat a pojistnou částku zvýšit. Týká se to zejména případů, kdy dojde ke zhodnocení majetku, například rekonstrukcí domu. Pokud nedojde k větší modernizaci, odborníci doporučují aktualizaci alespoň jednou za tři až čtyři roky.

Častým problémem bývá také nedostatečná dokumentace majetku. Je třeba mít dobře doložený jak majetek, tak i případnou škodu. Pokuste se proto uchovávat účtenky někde jinde než v pojištěném objektu samotném, například v práci, ať jsou k dispozici v případě jakékoli události.

Pojištění domácnosti lze v současnosti snadno vyřídit i přes internet, navíc obvykle se slevou. Využijte nové, zlepšené srovnání služeb pojišťoven, které nabízí server Chytrý Honza.

Snadno a rychle získáte přehled o všem, co vás zajímá v problematice pojištění majetku. Použitím internetové kalkulačky se vyhnete složitému oceňování majetku a budete chráněni před rizikem nedostatečného pojištění i před vykradením bytu v době, kdy si užíváte dovolené.

JIŘÍ PATÁK
Autor je ředitelem portálu Chytryhonza.cz.