Šumperk, rodina Sovadinova, několik let nazpět: maminka Ivana se stará o děti, její manžel Václav živí rodinu programováním. Čas tráví u počítače, ale také opravami a zvelebováním domu. Pracuje i se dřevem. Ke kuchyňskému stolu tak přibude lavice, děti si mohou jako rytíři hrát se štíty. Co potřebuje, to se sám naučí.

„Někde jsem viděla houpací prkno a kolik stojí. Řekli jsme si, že musí jít udělat za cenu, která lidi nezruinuje,“ vzpomíná Ivana Sovadinová, jak se k myšlence vyrobit houpací prkno dostali.

„Houpadla“ začali vyrábět na jaře 2017. Majitelem prvního byl jejich syn. „Řekli jsme si, že ho zkusíme nabídnout lidem a třeba si ho za tu cenu někdo koupí. Hned se to obrovsky rozjelo. Během týdne jsme měli deset objednávek. Teď jich chodí spousta denně,“ říká Iva Sovadinová.

Tvar, co pasuje malým i velkým

Ve výrobě houpacích prken nebyli první. Našli však tvar, který pasuje malým i velkým dětem.

„Vyhovovat by měl dětem od dvou do deseti let,“ poznamenal Václav Sovadina.

K prknu začala jeho žena dělat různé doplňky. Novorozeňátku tak může sloužit jako kolébka, až povyroste, má jej na hraní, když je starší, může jej používat jako houpačku, a jakmile se dostane do puberty, dají se na něm vyvádět adrenalinové kousky.

K čemu všemu může být ohnuté prkno dobré, inspirují Sovadinovy jejich vlastní děti. Mají jich sedm: od Kláry, která chodí druhým rokem na nižší gymnázium, po desetiměsíční Markétku. „Houpadla“ testují a zároveň propagují.

„Kvůli GDPR používáme fotky našich potomků. Díky tomu, že jsou v takovém věkovém spektru, můžeme fotit malé i velké děti,“ usmívá se Ivana.

Balanční desky s bludištěm

Prkna nejsou jedinou věcí, kterou Sovadinovi z překližky umí. Balanční desky se běžně používají pro rehabilitaci. Jenže donuťte na nich dítě třeba patnáct minut stát.

„Vymysleli jsme, že na ní uděláme bludiště. Dítě v něm koulí kuličkami, snaží se plnit různé úkoly a aniž by si to uvědomovalo, vydrží déle rehabilitovat,“ ukazuje zhruba půlmetrový ovál čtyřiatřicetiletá žena.

Zatímco Václav se „točí“ hlavně okolo dřeva, její doménou jsou tužka a papír.

„Pro naše děti jsem vyrobila prázdninový deník. Nabídli jsme ho také všem fanouškům Houpee. Stáhly si ho desetitisíce lidí,“ ukazuje Iva archy s kresbami, které jsou základem jejího projektu Šikulík. Na stejnojmenném webu je k mání řada brožur, pracovních listů nebo pexes pro předškoláky a děti na prvním stupni základní školy. To vše za pár korun v digitálním formátu ke stažení a vytisknutí. Některé brožury, například úkolníček nebo právě Prázdninový deník, jsou ke stažení zdarma.

Chystají domečkovou stavebnici

Houpací prkna dnes rodinu uživí. „Vašek už do jiné práce nechodí. Čas tráví v dílně nebo doma s dětmi,“ poznamenává Iva.

Kreativní rodina chystá další novinku. A opět z překližky. Prototyp domečkové stavebnice má doma asi měsíc. „Máme ji nachystanou na testování do zkušebny. Zatím obsahuje pětatřicet druhů dílů, ale chtěli bychom se dostat na dvojnásobek. Nabídnout ji veřejnosti chceme v listopadu,“ uzavírá Václav Sovadina.