Nedostatek volných pracovníků nutí firmy přidávat. Svou roli sehrál i růst platů státních zaměstnanců a zvýšení minimální mzdy. Navýšení mezd je nejvýraznější v oborech, kde je nedostatek lidí nejpalčivější.

Podle údajů portálu Platy.cz rostly nejvíce mzdy v pojišťovnictví (o 11,9 procent) a ve službách (o 10,1 procent). Ve státní správě platy narostly o 8,6 procent. Dále následují obory jako telekomunikace, obchod, bezpečnost a ochrana. Oproti loňsku ale mírně klesly mzdy ve vrcholových manažerských pozicích – a to o jedno procento. Zde je ale nutné zdůraznit, že portál Platy.cz sleduje celkovou hrubou mzdu včetně odměn.

Ve kterých oborech v posledních pěti měsících rostla mzda?

Růst mezd 2017.

„Mzdy v současné době rostou i v oborech, kde se dlouhodobě držely na poměrně nízké úrovni. Například v posledním půlroce se rychle zvyšovaly mzdy lidem pracujícím v oblasti ubytování, stravování a pohostinství. To bylo způsobeno mimo jiné růstem minimální mzdy. Projevilo se zřejmě i zavedení EET," říká ředitelka Profesia.cz Zuzana Lincová, pod který značka Platy.cz v Česku spadá.

Mzdy téměř jistě porostou i nadále. Důvodem je zejména to, že zaměstnanci chybějí prakticky ve všech oborech a jejich nedostatek v současné době vedení mnoha společností považuje za největší nebezpečí pro své podnikání.

„Samotný růst mezd ale pro udržení nejžádanějších a vysoce kvalifikovaných zaměstnanců přestává stačit. Bitva o lidi probíhá v plné síle. Společnosti investují do nefinančních benefitů, lepšího pracovního prostředí, nabízejí možnosti netradičních úvazků, práce z domova. Také vymýšlejí programy pro zaměstnávání těch, o které ještě nedávno pracovní trh příliš nestál – lidí v důchodovém věku, matek s malými dětmi a pracovníků, kterým musejí zajistit kvalifikaci," dodává Lincová.