Chytré elektroměry by měly společnosti odběratelům začít montovat v roce 2024 a o tři roky později by jimi měla být vybavena všechna odběrná místa se spotřebou nad šest magawatthodin ročně. Týkat se tedy budou podnikatelů nebo domácností, které mají na svých domech fotovoltaické panely nebo dobíjejí elektromobil.

„V rámci předběžných technických konzultací bylo osloveno deset společností, které se zabývají výrobou nebo prodejem chytrých elektroměrů,“ přiblížil mluvčí Pražské energetiky Karel Hanzelka.

Ceny elektřiny budou stoupat, varují experti
Malá revoluce. Češi dostanou chytré elektroměry, o akci se však příliš neví

Výběrové řízení spustila i společnost ED.G ze skupiny E.ON, která však podle jejího manažera inovačních projektů Tomáše Samuela konkrétní dodavatele neoslovila. Do výběrového řízení se mohl přihlásit každý, kdo „splnil technické a netechnické požadavky, které mimo jiné kladou důraz na bezpečnost takových zařízení“.

Úřad pro kybernetickou bezpečnost přímo nejmenoval, komu energetici mají důvěřovat, ale varoval před chytrými elektroměry, které „nepochází ze zemí s důvěryhodným právním prostředí“. Důvěru by tedy podle úřadu měly vzbuzovat firmy z Evropské unie, Evropského hospodářského prostoru, Organizaci pro hospodářskou spolupráci a rozvoj nebo Severoatlantické aliance. Ani v jedné z těchto organizací není členem Čína.

Jaké jsou ceny energií od jednotlivých společností? Podívejte se:

Černý scénář v podobě citelného zdražování elektřiny a plynu se naplňuje.
PŘEHLEDNĚ: Velké zdražování. Které společnosti chtějí více za plyn a elektřinu

„K vydání tohoto varování přistupujeme v reakci na nutnost instalace chytrých elektroměrů v rámci distribučních soustav elektřiny. Tuto povinnost ukládá distributorům evropská legislativa a v současné době je třeba zahájit nákup chytrých elektroměrů a s tím spojená zadávací řízení. Zároveň dopady realizace popsané hrozby jsou potenciálně obrovské, až na úrovni celostátního blackoutu, proto bylo nutné ze strany úřadu na tuto hrozbu reagovat,“ uvedl nynější ředitel bezpečnostního úřadu a budoucí náčelník generálního štábu Karel Řehka.

Chytré elektroměry poskytnou data zákazníkovi

Pražská energetika tvrdí, že bezpečnost je její prioritou. „V rámci vyhodnocení výběrového řízení bude vytvořena analýza rizik, která zohlední i rizika, která popisuje varování Národního úřadu pro kybernetickou bezpečnost,“ doplnil Hanzelka.

Podobně smýšlí distribuční společnost ED.G. „Žádné technologie dodavatelů, které by odpovídaly vydanému varování aktuálně ve své distribuční síti nevyužíváme, a ani to neplánujeme. Toto varování budeme rozhodně zohledňovat při výběrových řízeních technologií chytrého měření i v budoucnu,“ doplnil Samuel.

Stovkám tisíc českých domácností budou v dohledné době distributoři energií montovat chytré elektroměry. Ilustrační foto.
Chytré elektroměry zvládnou odhalit podvodníky. Budou součástí inteligentní sítě

Jen jeho společnost plánuje do roku 2027 vyměnit přes půl milionu obyčejných elektroměrů za chytré. Už nyní jich testuje šest tisíc v pilotním programu. Do budoucna chystá používat chytré elektroměry kategorie C1, tedy ty, které budou vybaveny funkcí dálkového odpojení, připojení či omezení výkonu a budou umět poskytovat data zákazníkovi. „Budeme podepisovat smlouvu se dvěma dodavateli, kteří si rozdělí dodávku elektroměrů v poměru 70:30,“ upřesnil Samuel.

Na jediného dodavatele těchto zařízení se nechce podle Hanzelky spoléhat ani Pražská energetika. „Předpokládáme, že vítězové výběrového řízení by měli být známi do konce prvního čtvrtletí roku 2023,“ přiblížil.

Jaroslav Hofmann v kuchyni svého domku v Čečkovicích s lampičkou, která svítí pořád a slouží mu i jako kontrola, že vše funguje, jak má.
Nemusí platit za elektřinu. Kutil z Tachovska si vyrábí vlastní, odpojil barák

Zdroj: DeníkChytré elektroměry vyžaduje směrnice Evropské unie. Do pěti let by v celé České republice mělo být těmito měřáky vybaveno 1,2 milionu podniků a domácností. „Chytré elektroměry přinesou pro zákazníky skupiny E.ON řadu výhod hned teď a další do budoucna. Tou aktuálně největší je fakt, že ubyde klasické odečítání elektroměrů, jak ho lidé znají. Elektroměry budou posílat data o spotřebě každý den samy a na webu EG.D budou mít zákazníci okamžitý přehled o své spotřebě,“ vysvětlil Samuel.

Chytré elektroměry tak podle něho umožní v téměř reálném čase optimalizovat vlastní spotřebu, využívat energii efektivně, a v důsledku tak snížit náklady či dopady na životní prostředí.