Kam podle vás směřuje vývoj chytrých telefonů?

Řekl bych, že je především velice rychlý. Už ty současné nahrazují satelitní navigaci, fotoaparát i kameru a částečně také počítač. Lze předpokládat, že brzy budou vybaveny také trojrozměrnou technologií a budou mít výkon jako malý notebook. Je také pravděpodobné, že prostřednictvím telefonů se budou stále častěji platit různé účty. Už nyní fungují služby jako Mobito, které to umožňují.

Dá se o těchto přístrojích ještě říct, že jsou to telefony?

Rozhodně ano, i přes veškeré funkce, které mají navíc, umožňují především volání a posílání krátkých textových zpráv. Stává se však samozřejmostí, že uživatelé si k chytrému telefonu objednávají i mobilní internet, aby využívali všechny funkce tohoto přístroje.

Nejsou pro zájemce zatím příliš drahé?

To už zdaleka neplatí. S růstem poptávky podstatně klesá i jejich cena. Například u nás lze špičkový chytrý telefon pořídit v rámci Férových tarifů už za jednu korunu. Vyrábíme vlastní značkové chytré telefony s operačním systémem Android za velmi nízké ceny právě proto, aby si je mohla dovolit co největší část populace. To se odráží i v míře prodeje. Chytré telefony tvoří v některých měsících až čtyři pětiny všech prodaných telefonů.

Mají nynější sítě dostatečnou kapacitu, aby zvládly takový nápor na přenos dat?

Kapacitu sítě operátoři neustále kontrolují a tam, kde je potřeba, i zvyšují. Datové služby sítě třetí generace jsou v naší společnosti dostupné více než 73 procentům obyvatel. V průběhu roku 2013 navíc spojíme více než sedmdesát měst republiky vysokorychlostní optickou sítí. Zákazníci se však nemusejí bát, že si za vyšší rychlost připlatí. Po dosažení stanoveného objemu přenesených dat se rychlost přenosu sice sníží, ale zákazník nezaplatí nic navíc.