Každá třetí vykouřená krabička cigaret v Moravskoslezském kraji je zakoupena v Polsku. V celém Česku jde potom o každou desátou. Informace vyplynula od Asociace pro značkové výrobky, která analyzovala odpad v odpadkových koších. O tom například může vypovídat i fronta aut před čerpací stanicí v polských Chalupkách, kde si každý druhý řidič nese z benzinky i kartony cigaret.

Pět miliard do polského rozpočtu

O ostravské SPZ těsně u hranic není nouze. „Jezdím sem pravidelně, nakoupím cigarety vždycky celé rodině. Na krabičce ušetřím 50 korun,“ popisuje Petr Rataj, který do Polska jezdí s manželkou minimálně jednou za měsíc především pro jídlo a pohonné hmoty.

Jednou za čas i pro cigarety. Na čtyřech kartonech, které si rodina nakoupila, ušetřila 2000 korun. Polská spotřební daň je zhruba o třetinu nižší než ta česká, přitom DPH a spotřební daň v Česku i Polsku tvoří asi 80 procent z maloobchodní ceny krabičky cigaret.

Zvýšení daně z přidané hodnoty u přírodní minerální vody, pramenité vody, kojenecké a léčivé vody na 21 procent je podle Svazu minerálních vod (SMV) nelogické a neobhajitelné
Zvýšení daně u minerálních vod? Zvýhodní to nezdravé potraviny, varuje svaz

Krabička cigaret značky L&M například v Polsku na čerpací stanici vyjde na 17,50 zlotých (kolem 94 korun), zatímco v Česku si je kuřáci zakoupí za 138 korun. Některé značky mají cenový rozdíl i přes 50 korun, což už se na měsíčních výdajích může promítnout.

„Kamarádi se mi smějí, že tady jezdím. Ty ceny cigaret v Česku jsou ale šílené,“ stěžuje si další z návštěvníků budky s tabákem, u které se často tvoří i fronty.

Vyšší daně pro elektronické cigarety?

Podle ekonoma a poradce premiéra Štěpána Křečka jsou daně u tabákových výrobků špatně nastavené, a Česko tak přichází o miliardy korun. „Loni Češi nákupem cigaret v Polsku odvedli do polského rozpočtu pět miliard korun,“ uvedl Křeček pro ČTK.

Podle ekonoma by se měly více zdanit například elektronické cigarety nebo nikotinové sáčky. „Trh se mění i v okolních zemích. Snížení spotřební daně u tabákových výrobků by bylo neobhajitelné. Když ale sazby nebudeme měnit, či jen mírně, naši sousedé nás doženou. Situace se vyrovná,“ míní Křeček.