Vlajkovou lodí krnovského varhanářství byla největší a nejstarší firma Rieger-Kloss, která vznikla před více než 140 lety. Byla hrdá, že vyváží do celého světa ty největší nástroje, jejichž výroba trvá třeba rok.

Právě závislost na zahraničních trzích a specializace na obří zakázky přivedly Rieger-Kloss do insolvence.

ČÍNA NEZAPLATILA

Rieger-Kloss už před dvěma lety začala rozprodávat majetek a propouštět zaměstnance. Od té doby jsou za historickou kovanou bránou s nápisem Rieger-Kloss 1873 jen prázdné budovy označené „na prodej“.

Švestková dráha.
Motoráčky spolknou devět milionů. Bude jezdit "Švestkovka" i ve všední dny?

Insolvenční návrh podal na svou firmu jednatel Rieger-Kloss Orgelbau, s. r. o., Jakub Škrbel.

„Nezaplacením zásadních pohledávek za výrobu varhan do Číny se navrhovatel dostal do druhotné platební neschopnosti a byl nucen postupně ukončit pracovní poměr se všemi zaměstnanci. Způsobené problémy vedly k přijetí mnoha úsporných opatření, odprodeji části majetku a k nutnosti získání finančních zdrojů formou půjček. Tato opatření sice stabilizovala situaci, avšak pokles poptávek a nedostatek zakázek opětovně zapříčinil špatnou finanční situaci,“ popsal Škrbel, jak došlo k situaci, kdy neuhrazené závazky převyšují hodnotu majetku.

V čele Rieger-Kloss stál celých 18 let ředitel Svatopluk Ručka, který byl také majoritním vlastníkem a jednatelem. V roce 2011 od něj podnik odkoupila podnikatelská rodina Jakuba Škrbela.

Už tehdy se šuškalo, že na tom Rieger-Kloss není zrovna dobře, ale obrat přinesly obří zakázky pro Čínu. Zdálo se, že čínský komunistický režim začíná tolerovat křesťanství, protože v nejlidnatější zemi přibývaly nové kostely a rostla poptávka po varhanách.

Soutěž o nejlepší návrh na rekonstrukci parku mezi Místodržitelským palácem a Rooseveltovou ulicí vyhrál architekt Jiří Vokřál a jeho tým: Michaela Tománková a Ján Augustín.
Nový park v Rooseveltově ulici nabídne chládek pod stromy a posezení u kávy

Za této příznivé konstelace Rieger-Kloss vyhrála krajské kolo soutěže Firma roku 2014. Porotci ocenili propojení byznysu s kulturními a duchovními hodnotami i 140 let dlouhou tradici.

Při přebírání cen se varhanáři pochlubili, že mají rozjednané zakázky na Slovensku, v Německu a hlavně v Číně.

ROK 2015: PROPOUŠTĚNÍ

Rieger-Kloss dokončila rekonstrukci historických varhan pro Berlín za osm milionů, na kterou měla plynule navázat dodávka varhan do Číny za 17 milionů.

Když z této zakázky sešlo, musela firma přikročit k propouštění a rozprodávání strojů. „Vize je taková, že chceme co nejvíc využívat externí síly varhanářských firem a živnostníků.

Počítáme i s kmenovými zaměstnanci, ale v tuto chvíli nejsem schopen říct, kolik jich bude,“ komentoval Jakub Škrbel situaci v České televizi v roce 2015.

Tehdy ještě Rieger-Kloss spoléhala na to, že místo výroby obřích varhan se víc zaměří na modernizaci nástrojů, které byly v Krnově vyrobeny v minulosti, a na menší restaurátorské zakázky.

DLUŽÍ 15 MILIONŮ

Kromě neuhrazených závazků vůči několika dodavatelům má Rieger-Kloss také o dluh 3,5 milionu vůči Českomoravské záruční a rozvojové bance, kde už byla zahájena exekuce.

Víc než 10 milionů představují půjčky od společníka Petra Škrbela a jeho opavské firmy Inveko Trade. Asi nejsmutnější příběh je spor o dluh vůči nadačnímu fondu „Varhany pro Filharmonii Hradec Králové“, který řeší okresní soud v Bruntále.

Bývalý ministr dopravy Dan Ťok
Ťok vzal Kapsch za slovo. Chce mýtný systém za polovinu ceny

Do shánění peněz na mistrovský nástroj pro Hradec Králové se zapojila světová pěvkyně Soňa Červená a řada osobností. V roce 2006 ho měl vyrobit varhanář Vladimír Grygar, ale ten peníze použil k jinému účelu a varhany nedokončil, takže ho soud potrestal za podvod.

V roce 2008, tedy ještě za ředitele Svatopluka Ručky, rozpracovaný nástroj převzala Rieger-Kloss. Odvedla na něm práci za čtyři miliony, ale pak už další peníze nepřišly, takže po roce se firma Rieger-Kloss dokončení této zakázky vzdala.

Až na třetí pokus se o dokončení varhan postarala krnovská firma Roberta Ponči. Vytoužený nástroj se v Hradci Králové poprvé rozezněl loni o Vánocích, ale soudní spor o 477 tisíc korun mezi nadačním fondem „Varhany pro Filharmonii Hradec Králové“ a Rieger-Kloss se táhne dodnes.

Aplikace Spotify.
Spotify vstupuje na burzu. S akciemi začnou majitelé obchodovat v dubnu