Vlajkovou lodí krnovského varhanářství byla největší a nejstarší firma Rieger-Kloss, která vznikla před více než 140 lety. Byla hrdá, že vyváží do celého světa ty největší nástroje, jejichž výroba trvá třeba rok.
Právě závislost na zahraničních trzích a specializace na obří zakázky přivedly Rieger-Kloss do insolvence.
ČÍNA NEZAPLATILA
Rieger-Kloss už před dvěma lety začala rozprodávat majetek a propouštět zaměstnance. Od té doby jsou za historickou kovanou bránou s nápisem Rieger-Kloss 1873 jen prázdné budovy označené „na prodej“.

Insolvenční návrh podal na svou firmu jednatel Rieger-Kloss Orgelbau, s. r. o., Jakub Škrbel.
„Nezaplacením zásadních pohledávek za výrobu varhan do Číny se navrhovatel dostal do druhotné platební neschopnosti a byl nucen postupně ukončit pracovní poměr se všemi zaměstnanci. Způsobené problémy vedly k přijetí mnoha úsporných opatření, odprodeji části majetku a k nutnosti získání finančních zdrojů formou půjček. Tato opatření sice stabilizovala situaci, avšak pokles poptávek a nedostatek zakázek opětovně zapříčinil špatnou finanční situaci,“ popsal Škrbel, jak došlo k situaci, kdy neuhrazené závazky převyšují hodnotu majetku.
V čele Rieger-Kloss stál celých 18 let ředitel Svatopluk Ručka, který byl také majoritním vlastníkem a jednatelem. V roce 2011 od něj podnik odkoupila podnikatelská rodina Jakuba Škrbela.
Už tehdy se šuškalo, že na tom Rieger-Kloss není zrovna dobře, ale obrat přinesly obří zakázky pro Čínu. Zdálo se, že čínský komunistický režim začíná tolerovat křesťanství, protože v nejlidnatější zemi přibývaly nové kostely a rostla poptávka po varhanách.

Za této příznivé konstelace Rieger-Kloss vyhrála krajské kolo soutěže Firma roku 2014. Porotci ocenili propojení byznysu s kulturními a duchovními hodnotami i 140 let dlouhou tradici.
Při přebírání cen se varhanáři pochlubili, že mají rozjednané zakázky na Slovensku, v Německu a hlavně v Číně.
ROK 2015: PROPOUŠTĚNÍ
Rieger-Kloss dokončila rekonstrukci historických varhan pro Berlín za osm milionů, na kterou měla plynule navázat dodávka varhan do Číny za 17 milionů.
Když z této zakázky sešlo, musela firma přikročit k propouštění a rozprodávání strojů. „Vize je taková, že chceme co nejvíc využívat externí síly varhanářských firem a živnostníků.
Počítáme i s kmenovými zaměstnanci, ale v tuto chvíli nejsem schopen říct, kolik jich bude,“ komentoval Jakub Škrbel situaci v České televizi v roce 2015.
Tehdy ještě Rieger-Kloss spoléhala na to, že místo výroby obřích varhan se víc zaměří na modernizaci nástrojů, které byly v Krnově vyrobeny v minulosti, a na menší restaurátorské zakázky.
DLUŽÍ 15 MILIONŮ
Kromě neuhrazených závazků vůči několika dodavatelům má Rieger-Kloss také o dluh 3,5 milionu vůči Českomoravské záruční a rozvojové bance, kde už byla zahájena exekuce.
Víc než 10 milionů představují půjčky od společníka Petra Škrbela a jeho opavské firmy Inveko Trade. Asi nejsmutnější příběh je spor o dluh vůči nadačnímu fondu „Varhany pro Filharmonii Hradec Králové“, který řeší okresní soud v Bruntále.

Do shánění peněz na mistrovský nástroj pro Hradec Králové se zapojila světová pěvkyně Soňa Červená a řada osobností. V roce 2006 ho měl vyrobit varhanář Vladimír Grygar, ale ten peníze použil k jinému účelu a varhany nedokončil, takže ho soud potrestal za podvod.
V roce 2008, tedy ještě za ředitele Svatopluka Ručky, rozpracovaný nástroj převzala Rieger-Kloss. Odvedla na něm práci za čtyři miliony, ale pak už další peníze nepřišly, takže po roce se firma Rieger-Kloss dokončení této zakázky vzdala.
Až na třetí pokus se o dokončení varhan postarala krnovská firma Roberta Ponči. Vytoužený nástroj se v Hradci Králové poprvé rozezněl loni o Vánocích, ale soudní spor o 477 tisíc korun mezi nadačním fondem „Varhany pro Filharmonii Hradec Králové“ a Rieger-Kloss se táhne dodnes.
