Díky této investici by mělo dojít ke změnám na čele žebříčku nejrušnějších vzdušných přístavů. Aktuálně prochází nejvíce cestujících branami Hartsfield-Jacksonova letiště v americké Atlantě. Zdejší personál stihne ročně odbavit téměř 104 milionů pasažérů. Cílem budovaného Pekingského mezinárodního letiště Daxing je tuto hranici ještě o dalších pětadvacet milionů lidí překonat.

Peking již jedno velké mezinárodní letiště samozřejmě má. Nachází se v severovýchodní části města a pojme každý rok 95 milionů cestujících, což z něj činí po zmíněné Atlantě druhý nejrušnější letecký hub na světě. Vzhledem k neustále se zvětšujícímu počtu obyvatel, turistů a lidí mířících do Pekingu za prací je ale jeho kapacita již nedostačující, připomíná server CNN.

Před pěti lety proto tamní vláda odsouhlasila vznik zbrusu nového vzdušného přístavu, na jehož výstavbu vyčlenila v přepočtu téměř čtvrt bilionu korun. Základní kámen byl položen o rok později, přičemž aktuálně na něm pracuje přes 40 tisíc dělníků a brány tohoto architektonického skvostu by se veřejnosti měly poprvé otevřít v září roku 2019.

Letiště, respektive stále ještě staveniště je situováno v oblasti zvané Daxing, což je jedna z příměstských částí nacházející se 46 kilometrů jižně od čínské metropole. Za jeho návrhem stojí slavná britská architektka iráckého původu Zaha Hadid, jež se stala první ženou v historii, která obdržela prestižní Pritzkerovou cenou. Ta je v oblasti architektury považována za jakýsi ekvivalent ceny Nobelovy. Své dílo však bohužel v plné kráse již nespatří. V roce 2016 totiž zemřela ve věku šestašedesáti let na infarkt.

Číňané počítají s tím, že v první fázi bude letiště disponovat „pouze“ čtyřmi dráhami a terminálem o rozloze 97 fotbalových hřišť. V této konfiguraci bude schopno pojmout 72 milionů cestujících a dva miliony tun nákladu. Jakmile bude projekt kompletní a přibudou zbývající dráhy a terminály, navýší se podle webu airport-technology jeho kapacita v počtu odbavených osob až o osmdesát procent.

Jen pro srovnání: branami pražského Letiště Václava Havla ročně projde kolem 15,5 milionů pasažérů, jak uvádějí jeho oficiální stránky.