Čína uvalí od pondělí na dovoz kuřat a kuřecích částí ze Spojených států antidumpingová cla v rozmezí 50,3 procenta až 105,4 procenta. Čínské ministerstvo obchodu oznámilo, že ukončilo vyšetřování dovozu z USA a zjistilo, že kuřata z USA se prodávají pod tržní cenou.

Obě země spolu vedou dlouhou dobu spory kvůli vzájemnému přístupu na trhy a nepoctivé podpoře dovozu. Naposledy tento měsíc USA oznámily konečné rozhodnutí o uvalení vysokých antidumpingových cel v objemu stovek milionů dolarů na dovoz bezešvých ocelových trubek z Číny.

Nová cla se týkají dovozu kuřecích částí i celých kuřat, ale ne živých kuřat nebo hotových produktů s kuřecím masem, jako kuřecí párky. Zahrnují rovněž kuřecí pařáty, které většina Američanů vyhazuje, ale v jižní Číně jsou považovány za delikatesu. Nová cla vstupují v platnost od pondělí a nahrazují dřívější předběžná antidumpingová cla zavedená v únoru. Platit mají pět let.

Podle ministerstva obchodu dovoz kuřecího z USA v první polovině loňského roku stoupl o 6,54 procenta a způsobil domácímu průmyslu ztráty 1,09 miliardy jüanů (tři miliardy Kč). To zhruba odpovídá ztrátám odvětví za celý rok 2008. Na celkovém dovozu kuřecího do Číny se USA podílejí téměř 90 procenty.

Počet obchodních sporů mezi Čínou a USA se zvyšuje, protože vlády obou zemí se kvůli slabé domácí poptávce snaží zvýšit vývoz. Země se navzájem obviňují z ochranářství, které podle nich může zpomalit oživení globální ekonomiky. Výbor americké Sněmovny reprezentantů tento týden navíc schválil návrh zákona, který by vládě umožnil uvalit vyrovnávací cla na dovoz ze zemí s dlouhodobě a výrazně podhodnoceným kurzem měny. Navrhovaná legislativa je zaměřena hlavně na Čínu. Nemá sice příliš velké šance na přijetí, podle kritiků však dále zvýší napětí mezi USA a Čínou, napsaly agentury AP a Reuters.