Jeho obětí jsou obchodníci, kteří se snaží vyvézt své zboží. Jenže poté, co odjedou do Číny a utratí tam tisíce dolarů za pohoštění, úplatky pro místní šéfy a za „nutné“ předražené služby, zjistí, že smlouvy, které tam podepsali, jsou bezcenným cárem papíru. Krátce poté totiž uvedené firmy zaniknou a není po kom vymáhat plnění uzavřených smluv.

„Vytáhnou zvás peníze, o které se potom rozdělí. Za předražené hotely, pronájem auta či „dárky“ pro vedení firmy,“ varuje předseda Asociace exportérů Jiří Grund.

„Každý měsíc se objevuje několik podobných případů fingovaných objednávek zboží,“ potvrzuje ředitel pobočky Czechtrade včínské Shanghai Aleš Červenka. Kolik firem již na tento podvod skočilo neví. „Ty firmy se za to stydí a nechtějí to publikovat,“ vysvětluje. Popis některých firem, jak nalítly, se už objevil i na intenretu.

Nemáte pekárnu?

Jak to chodí ukazuje příklad hradeckého výrobce pekáren a pekárenských linek J4, který se málem stal obětí. Jeho spolumajitel Josef Mázl si dokonce na právě uplynulou neděli zamluvil letenku do Číny, kde měl podepsat kontrakt za několik desítek milionů. „Naštěstí nás to nestálo ani korunu, ještě jsme stačili cestu včas zrušit,“ řekl Deníku Mázl.

Počátkem měsíce firmě přišel e-mail, kterým čínská firma nabízela obchodní příležitosti. Po několika vyměněných e-mailech to vypadalo na zakázku za několik desítek milionů a bylo potřeba jediné: uzavřít ji osobně vČíně. Musí se totiž podepsat smlouva o spolupráci, bez níž prý čínské firmy nemohou nakupovat vzahraničí.

Jenže krátce před odletem přišly e-mailem podrobnosti: Musíte si připravit dárky pro vedení či zaplatit speciální povolení na vjezd do Pekingu. Na tyto podivné podmínky Mázl upozornil pobočku Czechtrade vShanghai a ta mu potvrdila podezření: „Gratuluji Vám k včasnému podchycení falešné poptávky,“ napsal Červinka.

Deník ve čtvrtek požádal o vyjádření i čínskou ambasádu vPraze. To ale nezískal, protože pracovník, který má na starosti komunikaci smédii, bude prý až tento týden.

Právně vpořádku

„Podezřelé už je to, když je vaše nabídka rychle odsouhlasena a platební podmínky jsou velmi výhodné,“ varuje Červinka. Dalším charakteristickým rysem podvodných poptávek je to, že požadují návštěvu generálního ředitele vČíně, že jde o velký kontrakt a přitom nemají zájem o technické parametry zboží a že požadují peníze na různé poplatky či povolení.

Czechtrade proto českým firmám doporučuje, aby se na něj při sebemenším podezření na nestandardní obchod obrátili. „Základní prověření obchodního partnera provádíme bezplatně,“ říká Červinka. zájemci o export do Číny by si navíc od potenciálního odběratele měli vyžádat kopii obchodní licence. Zní zjistí, kdy byla firma založena – a mladé firmy bez historie jsou podezřelé.

Podobné praktiky jsou přitom podle Červinky právně nepostižitelné. „Ta firma je normálně založená, existuje a pak pouze skončí nebo odstoupí od smlouvy,“ říká. Ani případnou žalobou se nic nezmůže: SČínou totiž nemáme uzavřenou smlouvu o ochraně investic.

Jak obvykle vypadají fingované poptávky po zboží:

1. Čínská firma osloví českou firmu spoptávkou. Velmi pravděpodobně nalezla český subjekt na internetu. Česká firma nikdy dříve sčínskou firmou nebyla vkontaktu.

2. Česká firma zašle cenovou nabídku, ta je obratem čínskou stranou odsouhlasena bez jakýchkoliv připomínek a smlouvání o ceně.

3. Čínská firma zašle návrh smlouvy a požaduje po české straně okamžitý příjezd do Číny a podepsání smlouvy. Smlouva je velice výhodná, jedná se o poměrně vysoké sumy, platba bankovním akreditivem, transport často zajišťuje čínský odběratel.

4. Po příjezdu do Číny požaduje čínská firma před podpisem smlouvy cca 5 000 Euro na pohoštění nebo na úplatek. Pokud česká strana odmítne zaplatit, veškerá jednání okamžitě končí.

Charakter poptávek:


1.Velmi výhodné platební podmínky a ceny.

2. Vše vypadá velmi jednoduše.

3. Požadují, aby generální ředitel přiletěl podepsat kontrakt co nejdříve.

4. Nemají zájem o kvalitu a technické parametry výrobků, tak jak je zvykem.

5. Jedná se o kontrakt na velmi velké množství, zakázka která musí okamžitě vzbudit zájem vedení firmy.

6. Zjejich jednání je vidět, že jejich cílem je návštěva generálního ředitele u nich ve firmě.

V poslední době se vyskytly případy, kdy místo pohoštění či úplatku podvodná firma požadovala před první obchodní transakcí zaplatit tzv. notářský poplatek za ověření kontraktu ve výši 0,6 % hodnoty zboží. Firma tvrdila, že je to dle vládního předpisu. Při obchodování s čínskými firmami nikdy nic předem neplaťte a vždy se nejdříve obraťte na kancelář Czechtrade, která Vám může poradit a včas podchytit podvodnou firmu.

CzechTrade Shanghai při prověřování čínské firmy používá následující postup: telefonický kontakt, vyžádání zaslání kopie obchodní licence, příp. dalších certifikátů, kontrola www stránek, prověření firmy v čínské celní databázi, apod. Toto je poměrně rychlé prověření a je poskytováno zdarma. V případě, že klient požádá o detailnější prověření, vypracujeme přímo zde v Číně komplexní kredit report na danou firmu, kde jsou pak výstupem informace o jejich registraci, složení vlastníků a jejich podíly, kapitál, bankovní informace, reference, finanční záznamy za uplynulé roky, kredit a míra rizikovosti. Vypracování tohoto kredit reportutrvá přibližně 2 týdny a jedná se již o placenou službu.

Aleš Červinka, ředitel kancelář Czechtrade vShanghai

www.czechtrade.cz

Seriózní firma nikdy poplatky nechce


„Bariera čínštiny a čínského prostředí není tak nepřekonatelná jak se na první pohled může zdát. S pomoci českých orgánů a českých konzultačních firem, které zde již léta působí, se dá ověřit, zda je dotyčná firma to, za co se skutečně vydává, a zda se ji můžete vydat všanc.

Seriozní čínská firma od vás obvykle může (ale nemusí) dopředu požadovat pouze jediný poplatek, a to je poplatek za vzorky, které vám vyrobí. (Někdy je dají zdarma, záleží na situaci a výrobku).

Žádná firma vám nikdy neřekne o peníze za dopravu z letiště, o ubytování (pokud ho zajišťují oni) či pohoštění. Číňané mají vysoký standard pohostinnosti, mimochodem mnohem vyšší než v Česku.

V Číně se vám nikdy nestane, ze by vám ve dvanáct hodin po tříhodinovém jednání podal šéf firmy ruku a řekl: „Tak, děkujeme, těšilo nás - a nashledanou". Oběd či večeře je samozřejmostí, a platí ji vždy hostitel.

Pokud vám proto někdo dopředu avizuje nějaké poplatky a placeni předem, cosi tu smrdí. Hotel vám čínská firma v90 procentech případů zamluví za zvýhodněnou cenu (30-50 procent z pultových cen), kterou mají s hotelem nasmlouvanou, a vy si nocleh jen zaplatíte přímo na recepci.“

Sinolog Lukáš Havlíček