Počet padělaných disků či jiných nosičů, za něž už není jen pokuta, ale hrozí až tři roky vězení, soud snížil na 500 z tisícovky. Soud také zvýšil pokuty malým padělatelům. Počet disků, za jejichž nález u jednotlivce je přísnější trest sedm let vězení, soud snížil na 2500, tedy také na polovinu.

"Poslední právní změna zřejmě odpovídá na zahraniční stížnosti na přílišnou shovívavost státu vůči pirátům," uvedla agentura Nová Čína. Nové opatření má být vážným varováním, i když se předpokládá, že počty případů porostou. Čína se považuje za jeden z největších zdrojů pirátských kopií filmů, hudby, značkového oblečení a dalšího zboží ve světě.

Nejvyšší soud také rozhodl, že procesy s piráty mohou vést i soudy nižší instance. Vedle prokurátorů k nim mohou dát navíc podnět i jednotlivci a podniky. Pokuty za pořizování a šíření nelegálních kopií se zvyšují na 15násobek zisku z prodeje kopií, zatímco dosud to byl dvojnásobek tržeb.

Zpřísnění postihů a snížení hranice pro postihy žádaly po Pekingu odvětvové organizace a zahraniční vlády. Jako argument uváděly, že vysoké hranice pro pokuty i trestní postih nebyly dostatečně odstrašující, aby vznik pirátských nahrávek omezily. Například ředitel amerického úřadu pro patenty a ochranné známky Jon Dudas takto naléhal na čínské představitele minulý měsíc.

Čínská vláda je zhruba uprostřed tažení proti pirátům, které má trvat do května. Tento týden vláda například oznámila největší zachycený úlovek nelegálního materiálu; v polovině března zadržely úřady v Kuang-čou na jihu země 1,8 milionu disků. Policie 13 lidí zadržela a zabavila 30 strojů, na nichž disky vznikaly, napsala agentura AP.