Lithiová baterie HE3DA se pyšní unikátní konstrukcí, která i přes malou velikost zaručuje vysokou kapacitu. Články s 3D prostorovými elektrodami na bázi nanomateriálů vyvinul český vědec Jan Procházka, který je držitelem celosvětového patentu na jejich výrobu a zároveň jedním ze zakladatelů firmy HE3DA.

Pro další vývoj baterie získala HE3DA zahraničního investora, jimž byl německý investiční fond CDC čínského podnikatele Čchu Ťüan-pina. Ten do firmy v březnu 2016 vložil nevratnou zálohu pět milionů eur (zhruba 135 milionů korun) a předběžně se počítalo s dalšími investicemi v celkové výši sto milionů eur (2,7 miliardy korun).

„Radovali jsme se, že máme strategického partnera, ale tenhle sen se postupně rozplynul. Bohužel jsme v rámci investičních dohod odkryli veškeré účetnictví, odkryli jsme i technické detaily baterií, jediné, co jsme si naštěstí nechali pro sebe byl náš černý prášek,“ uvedl Jan Procházka pro Hlídacího psa.

V průmyslové zóně v Horní Suché v pondělí poklepali zástupci investora základní kámen ke stavbě továrny na výrobu vysokokapacitních lithiových baterií. Staví ji společnost HE3DA.
Poklepáno. V Horní Suché vyroste továrna na výrobu lithiových baterií

Podle firmy HE3DA se proto čínský investor rozhodl získat tajemný černý prášek na vlastní pěst. „Přišli s právníky, šli jsme do provozu, kladli nám řadu otázek, odlákávali naši pozornost a v jednu chvíli čínský profesor strčil ruku do boxu, nabral si vzorek a strčil si ho do kapsy svého parádního obleku. Naštěstí jsme ho chytili přímo u toho,“ dodal Procházka.

Krátce po popisované události podali čínští investoři na dceřinnou společnost HE3DA Technologies žalobu, protože podle jejich názoru nesplnila stanovené podmínky a nikdy nepředložila obchodní plán, účetnictví ani další dokumenty, přesto však využívala poskytnuté finanční prostředky.

„Zaplatili si předkupní právo, aby se dostali k informacím a dozvěděli se tak o nás prakticky všechno. Nechali nás dva měsíce rozinvestovat nákupy do drahých zařízení a pak v oslabení přišel útok. Je to účinná strategie, jak se zmocnit firmy,“ odmítá Procházka tvrzení, že by jeho společnost porušila podmínky smlouvy.

Sériová výroba revoluční 3D baterie HE3DA.
Česká HE3DA zahájila výrobu baterií v Letňanech

Ovládnutí existující firmy a následné zbavení se jejích akcionářů je podle odborníků jedním ze způsobů, kterými se Čína levně a rychle dostává k novým technologiím. V minulosti na to doplatily například americké technologické firmy Altair Nanotechnologies, jež vyvinula LTO-technologii umožňující indukční rychlodobíjení elektrobusů, a A123 Systems věnující se oblasti svitkových lithiových baterií. Před čínskými investicemi do strategických oborů ostatně varuje i Evropská komise.

Podle Jana Procházky je nyní celý svět takřka absolutně závislý na bateriích vyrobených na území Číny. To by však ráda změnila sama HE3DA, která v říjnu položila základní kámen pro sériovou výrobu velkokapacitních baterií v Horní Suché na Havířovsku. V ideálním případě by firma měla být na konci roku 2019 sériově produkovat dva typy lithiových baterií. Náklady na výstavbu závodu ve výši 5,5 miliardy korun bude hradit český investiční fond Battery Unite.