Investiční skupina J&T tak přebrala v evropské dceřiné společnosti CEFC výkon svých akcionářských práv. Podle jejího mluvčího Petra Málka totiž J&T získala informaci, že se CEFC snaží věřitelům ve výkonu jejich práv zabránit.

CEFC Europe v prohlášení označila kroky J&T za nepřátelské převzetí a je připravena se bránit právními kroky. Peníze na úhradu dluhů již jsou totiž podle Jaroslava Tvrdíka v Česku.

"CEFC China odmítá kroky J&T k převzetí kontroly nad CEFC Europe. CITIC Group založila účet u ČSOB Praha a dnes na něj připsala 475 milionů eur," napsal později na Twitteru Jaroslav Tvrdík s tím, že termín pro úhradu dluhu byl až v pátek do 14 hodin.

Podle vyjádření CEFC tak skupina J&T neoprávněně blokuje splacení závazků prostřednictvím CITIC Group a zneužívá tak své postavení věřitele.

"Akcionáři CEFC Europe neuznávají odvolání stávajícího a jmenování nového představenstva a jsou připraveni podniknout veškeré právní kroky proti skupině J&T, včetně osob, které skupina J&T označuje za nové členy představenstva CEFC Europe. Stejně tak jsou připraveni podniknout všechny kroky k ochraně své investice v České republice,” stojí v pátečním prohlášení společnosti.

Dosavadní místopředseda, exministr obrany a bývalý šéf Českých aerolinií Trvrdík již před několika dny v rozhovoru pro web Seznam Zprávy ujišťoval, že dluh ve výši 450 milionů eur (11,5 miliardy korun) zaplatí CITIC a že problém je tím fakticky vyřešen.

J&T v tiskovém prohlášení uvedla, že je o vývoji plně informována: „Veškeré pohledávky J&T Finance Group vůči CEFC jsou zcela zajištěny bonitními aktivy. Nastalá situace nemá žádný vliv na naše fungování.“ J&T vyjádřila přesvědčení, že nasazení krizového managementu naopak napomůže k odstínění od problémů čínské mateřské společnosti.

J&T dosadila do CEFC Europe coby krizové manažery Petra Kubíka a Dušana Palcra. Ve společnosti navíc nařídila finanční a právní audit. Málek nicméně označil státní konglomerát CITIC za důvěryhodného a transparentního partnera. Věřitelé s ním proto hodlají o situaci nadále jednat.

Skupina CEFC se ale proti tvrzení J&T tvrdě ohradila. "Akcionáři CEFC Europe neuznávají odvolání stávajícího a jmenování nového představenstva a jsou připraveni podniknout veškeré právní kroky proti skupině J&T, včetně osob, které skupina J&T označuje za nové členy představenstva CEFC Europe. Stejně tak jsou připraveni podniknout všechny kroky k ochraně své investice v České republice," uvedla dnes v noci v prohlášení CEFC.

Ta měla být vlajkovou lodí čínských investic v České republice. Její šéf, nyní trestně stíhaný Jie Ťien-ming, se dokonce stal poradce prezidenta Miloše Zemana.

CEFC za dluhy ručí svými českými aktivy. Majetek firmy v Česku dosahuje hodnoty přes 1,5 miliardy eur (37 miliard korun). Vlastní desítku významných nemovitostí v Praze, například budovu bývalé Živnobanky, stadion Eden ve Vršovicích nebo pražské administrativní centrum Florentinum.  

Na Malé Straně také vlastní luxusní hotel Mandarin Oriental Prague, na Hradčanském náměstí jí pak patří Martinický palác. Z českých firem je CEFC majoritním vlastníkem například fotbalové Slavie. Zároveň koupila podíly v několika firmách, například v aeroliniích Travel Service nebo cestovní agentuře Invia.cz či Pivovarů Lobkowicz Group.