Firemní dluh v Číně činí zhruba 175 procent hrubého domácího produktu

Firemní dlu je tak jedním z nejvyšších ve srovnání s dalšími rozvíjejícími se ekonomikami. Státní společnosti mají na celkové částce podíl zhruba 75 procent. OECD doporučila Číně, aby posílila snahy v boji proti růstu dluhu. Jedním z doporučení je odstranění nepřímých garancí pro státní podniky.

Odhad růstu pro letošní rok je shodný jako letošní cíl čínské vlády. Loni HDP Číny stoupl o 6,7 procenta, nejpomaleji za 26 let.

Čínská ekonomika se musí již nyní začít připravovat na bolestivé reformy

Nižší cíl růstu by poskytl politikům více prostoru pro boj s dluhovými riziky a pro prosazení nutných reforem. Ekonomický růst sice zůstává vysoký, ale postupně a přiměřeně slábne, spolu s tím jak populace stárne a ekonomika se postupně dostává do rovnováhy při svém přesunu od investic ke spotřebě.

Vývoz se má letos zvýšit o 3,4 procenta a příští rok o 3,3 procenta. Loni stoupl o 2,3 procenta. Přispět k tomu má růst globální poptávky. Růst dovozu naopak letos zpomalí na 7,7 procenta a ve 2018 na šest procent z loňských 8,6 procenta.

Druhá největší ekonomika světa podle OECD potřebuje více inovací, soukromého podnikání, efektivní vedení firem a reformu státního sektoru. Zpráva sice jasně neupozornila na hrozbu rostoucího protekcionismu ze strany Spojených států, poznamenala však, že protekcionismus u některých obchodních partnerů by mohl poškodit čínský vývoz. Čína by však mohla zmírnit tento dopad podpisem dohod o volném obchodu s dalšími partnery.

Čtěte také:

Čína má zájem o jihoafrická ropná pole
Saúdové budou podnikat s Číňany
Číňané znovu zvýšili krátkodobé úrokové sazby