Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš to dnes oznámil na tiskové konferenci. Analytici odhadovali meziroční pokles zisku o zhruba desetinu.Provozní zisk před odpisy (EBITDA) ve čtvrtletí meziročně klesl o procento na 26,3 miliardy ko­run.

„Hlavním důvodem meziročního poklesu zisku bylo nepříznivé tarifní rozhodnutí regulátora v Albánii a mimořádné derivátové a kurzové zisky v prvním čtvrtletí 2011," uvedl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Dodal, že za celý letošní rok ČEZ nadále očekává meziročně vyšší čistý zisk 41 miliard korun. Loni firma vydělala 40,8 miliardy ko­run.

Albánskou pobočku ČEZ Shpërndarje zasáhlo opatření tamního regulátora, který nedávno zvýšil ceny elektřiny u státem ovládané energetiky o 91 procent. Zdražení ale nebylo promítnuto do cen pro koncové zákazníky, dopady rozhodnutí nese pouze distribuční firma ČEZ, která je tak od ledna ve ztrátě téměř dvou miliard korun.

Po intervencích ČR, EU a Světové banky by se podle ČEZ situace měla stabilizovat. Beneš chce mít jasno zhruba v polovině roku. ČEZ je podle něj připraven ve věci zahájit arbitrážní řízení.

Za růstem tržeb za první tři měsíce bylo zejména zvýšení prodejních cen elektřiny a výroby v uhelných a obnovitelných zdrojích. Výroba elektřiny ČEZ v Česku v prvním čtvrtletí letošního roku meziročně vzrostla o tři procenta na 17,6 TWh. Nejvíce se zvýšila výroba v uhelných elektrárnách a obnovitelných zdrojích. Výroba v jaderných elektrárnách zůstala na zhruba stejné úrovni jako před rokem.

Společnosti ČEZ se daří zvyšovat výrobu ve větrných elektrárnách v Rumunsku. V prvním čtvrtletí firma také spustila svůj první solární park v Bulharsku o výkonu pět megawattů. Firma v zemi plánuje investovat do obnovitelných zdrojů 40 milionů eur (miliardu Kč).

Rizikem pro hospodaření ČEZ v letošním roce jsou podle firmy ekonomické problémy Evropské unie. Hrozí také pokles cen emisních povolenek a elektřiny. ČEZ za značné riziko považuje také národní a evropskou regulací svých firem v zahraničí.

ČEZ si zajistil prodej 56 procent elektřiny na rok 2013 s cenou kolem 53 eur za megawatthodinu. „Bohužel aktuální vývoj na velkoobchodním trhu s elektřinou není příznivý, cena v základním pásmu pro rok 2013 klesla pod 50 eur/MWh, a pokud se situace nezlepší, ČEZ prodá elektřinu na příští rok za cenu nižší než v letošním roce. Tento negativní trend je spolu s nutností vyřešit situaci v Albánii aktuálně nejdůležitějším faktorem pro cenu akcií ČEZ," uvedl analytik Marek Hatlapatka ze společnosti Cyrrus.

ČEZ očekává, že letos zvýší výrobu ve svých zdrojích o čtyři procenta na 65,8 TWh. V jaderných elektrárnách poroste produkce o sedm procent, výrobu kvůli levnějším povolenkám zvýší také uhelné elektrárny. Výroba zahraničních firem ČEZ se letos sníží o jedno procento kvůli nižší produkci bulharské uhelné elektrárny Varna.

ČEZ je největší česká energetická firma. Jejím majoritním akcionářem je stát, který drží přes ministerstvo financí zhruba 70 procent akcií.