Cestovní kancelář Relax Max má finanční problémy. Zhruba 50 jejích klientů, kteří jsou na dovolené v Maroku, bude ve středu ráno převezeno do České republiky.

„Protože zatím nebyly uhrazeny služby, platili si mnozí ubytování ze svého,“ informuje Tomio Okamura, mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur.

Dalších 56 lidí, kteří měli nastoupit na dovolenou, již neodletělo. Poškozených je však daleko více. Její majitel Klaudiusz Kaiser Helman, Tunisan s polským občanstvím totiž nekomunikuje a nebere telefony.

Již v roce 1997 přitom jednu poměrně velkou cestovku, Oasis Tour, ke krachu přivedl.

Pokud se neozve, hrozí klientům, kteří mají dovolenou zaplacenu, že nedostanou od pojišťovny náhradu. „Evropská cestovní pojišťovna totiž potřebuje, aby s ní řádný zástupce cestovní kanceláře sepsal potřebné listiny,“ říká Okamura. Oficiálně tedy zatím úpadek vyhlášen nebyl.

CK Relax Max tours vznikla teprve letos 4. května a specializovala se na zájezdy do Maroka. Odhaduje se, že má v tomto okamžiku u této cestovní kanceláře zakoupeno zájezdy několik stovek klientů.

ČSA odvezou turisty domů

V souvislosti s ukončením činnosti společnosti Relax Max tours České aerolinie s platností od úterý nebudou nadále pokračovat v provozování charterové přepravy pro tuto cestovní kancelář.

"České aerolinie chápou nepříjemnost situace, ve které se klienti cestovní kanceláře Relax Max tours ocitli. Stejně tak jako v případě cestovní kanceláře Tomi Tour připravily ve spolupráci se společností Etics ITP návrat klientů Relax Max tours do České republiky. Jde o cestující, kteří do Maroka cestovali na palubě letadla Českých aerolinií. V úterý v noci odletí prázdné letadlo do marockého Marrákeše a odveze zpět do České republiky přibližně 50 klientů Relax Max tours. Do Prahy by měli přicestovat zítra, tedy 12.srpna 2009, v dopoledních hodinách," řekla tisková mluvčí ČSA Hana Hejsková.

O dalších cestovních kancelářích, které mají potíže, čtěte ZDE.

V České republice je v současnosti téměř 950 cestovních kanceláří. Z nich zatím vyhlásily letos úpadek čtyři (dosud Balkan Travel, Retur, Tomi tour, Cool Travel). Pátá, CK Sportour, je právě v insolvenčním řízení.