Členové OPEC se koncem listopadu dohodli, že od 1. ledna sníží těžbu celkem o 1,2 milionu barelů denně, aby omezili nadbytečné dodávky na trh a podpořili ceny. K dohodě o snížení produkce se připojily i některé další významné těžařské země v čele s Ruskem, které by měly produkci omezit o dalších 558 000 barelů denně. Dohoda má platnost šest měsíců.

Cena ropy jako na houpačce

Světové ceny ropy začátkem loňského roku vinou nadbytečných dodávek na trh poprvé za 12 let sestoupily pod 30 dolarů za barel. Kvůli dohodě o snížení těžby se sice vrátily nad 50 dolarů za barel, dál ale zůstávají hluboko pod úrovněmi z první poloviny roku 2014, kdy výrazně přesahovaly hranici 100 dolarů za barel.

Podle představitelů OPEC se světové zásoby ropy musejí dostat zpět do blízkosti svého pětiletého průměru, aby bylo možné hovořit o návratu rovnováhy na trh. Mezinárodní agentura pro energii (IEA) uvedla, že globální zásoby ropy na konci prosince sestoupily pod tři miliardy barelů, nacházely se však 286 milionů barelů nad pětiletým průměrem.

Pokud by všechny země dohodu o omezení produkce plně dodržovaly, měly by se dodávky ropy na trh v prvním pololetí celkově snížit zhruba o 300 milionů barelů, upozorňují zdroje z OPEC. Snahu OPEC o obnovení rovnováhy na ropném trhu ale podkopává rostoucí aktivita těžařů ve Spojených státech, které se k dohodě nepřipojily.

Čtěte také:

Členové OPEC dohodu o snížení produkce ropy dodržují
Jak slíbil, tak učinil. OPEC omezil těžbu ropy
OPEC v závěru roku omezil těžbu ropy