Rusnok očekává vážnou debatu o růstu sazeb. „Pro mě je růst velmi blízký, protože jak vidím, nemůžeme tím nic zkazit, nebezpečí je minimální,“ řekl Rusnok pro Reuters. „Argumenty proti jsou přitom velice slabé,“ dodal. 

„Mohlo by to být jednou nebo dvakrát do konce roku, či dokonce dříve v následujícím období,“ řekl. Dodal ale, že nevidí důvod vícekrát, pokud to nebude vysloveně potřeba.

Naposledy bankovní rada zvýšila základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 1,25 procenta, došlo k tomu začátkem srpna.

Tlak na korunu klesá

Růst úrokových sazeb se očekává. Silná ekonomika přispívá k tomu, že rostou spotřebitelské ceny a nezaměstnanost je nejnižší v celé Evropské unii. V Česku totiž rostou mzdy nejrychleji za 15 let a inflace v srpnu dosáhla 2,5 procenta, přičemž cíl ČNB jsou dvě procenta. 

Nezaměstnanost je na 3,1 procentech. Mzdy ve druhém čtvrtletí rostly o 6,2 procenta, předpověď ČNB říká, že porostou o 8,6 procenta.

„Myslíme si, že tlak na korunu pomalu klesá. Samozřejmě nikdo neví, jak rychle skončí, to je velká neznámá,“ pokračoval Rusnok.

Ke zvýšení sazeb se v pozitivním duchu v posledních vyjadřovali již dva členové bankovní rady - Mojmír Hampl a Vojtěch Benda. Výroky centráních bankéřů jsou tak v souladu s poslední zveřejněnou prognózou měnové sekce ČNB, která ukazuje na jedno až dvě zvýšení úrokových sazeb do konce roku.