To pociťují zejména vývozci a dovozci obchodující se Spojenými státy a Asií, kde jsou kurzy měn jako je korejský won nebo čínský juan více navázány na americký dolar než euro.

Dovozci a vývozci kancelářských strojů a elektroniky proto od konce intervencí čelí posílení kurzu výrazně agresivnějšímu než zbytek ekonomiky (plus 7,3 procent). Naopak zboží, které se obchoduje především s eurozónou a zeměmi ve střední a východní Evropě jako je například maso či mléko, čelí posílení o poznání mírnějšímu (plus 3,3 procenta).

Jiří Rusnok během rozhovoru Deníku.
ČNB po deseti letech zvýšila úrokové sazby, koruna reagovala posílením

Česká národní banka se však nedívá na vybrané sektory, ale na ekonomiku jako celek a to v širších souvislostech. 

"Stoupáme k vrcholu hospodářského cyklu a kurz koruny vůči euru ani celkový efektivní kurz nijak dramaticky neposilují. Právě na to centrální bankéři v poslední prognóze sázeli. A současně počítali s o poznání slabším růstem," říká hlavní ekonom Patria Finance Jan Bureš

Dříve nebo později jim tedy nezbude nic jiného než opět zvýšit sazby. Poslední prognóza s takovým krokem sice počítala až v příštím roce, včera viceguvernér Hampl ale nevyloučil, že další utažení měnových šroubů může přijít již v září. 

Ilustrační foto.
Koruna prolomila hranici 26 Kč za euro. Poprvé od listopadu 2013