Základní úroková sazba, od které se odvíjí úročení komerčních úvěrů, tak zůstává od počátku loňského května na historickém minimu 0,75 procenta. Podle analytiků ponechá ČNB sazby beze změny většinu příštího roku.

Rozhodování o úrokových sazbách a měnového zasedání bankovní rady ČNB se zúčastnilo všech sedm členů rady. Pro sazby beze změny dnes hlasovalo šest ze sedmi centrálních bankéřů. Jeden člen bankovní rady ČNB hlasoval pro snížení sazeb o čtvrt procentního bodu.

Na posledním měnovém zasedání 22. září bankovní rada ponechala úrokové sazby rovněž beze změny, a to jednomyslně.

„Postupně revidované očekávané výsledky ekonomiky pro letošek i rok 2012 ukazují na její zpomalování, pro změnu sazeb tedy není důvod. Zatímco dříve odborníci diskutovali varianty růstu nebo stagnace sazeb, nyní jsou reálnější spíše stagnace a pokles. Na konci září to naznačil i guvernér ČNB Miroslav Singer,“ uvedl analytik společnosti Home Credit Michal Kozub.

Někteří analytici nevylučují dokonce pokles sazeb

Kvůli dluhové krizi eurozóny a zpomalení ekonomiky zůstanou sazby beze změny po většinu příštího roku, míní ekonomové. Růst sazeb lze podle nich čekat až v souvislosti s ekonomickým oživením na konci roku 2012. Někteří analytici ovšem nevylučují v průběhu příštího rok dokonce pokles sazeb. „Pokud by se situace zhoršila více, než se nyní předpokládá, nelze vyloučit, že se v příštích měsících bude uvažovat dokonce o snížení úrokových sazeb,“ uvedl například hlavní ekonom Patria Finance David Marek.

Od sazeb centrální banky se odvíjejí úroky bankovních vkladů a úvěrů. Podnikům nižší úroky přinášejí levnější úvěry na investice a provoz, domácnostem levnější půjčky na bydlení.

ECB snížila úrok o čtvrt procentního bodu na 1,25 procenta

Evropská centrální banka (ECB) se ve čtvrtek překvapivě rozhodla snížit svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 1,25 procenta. Trh nyní čeká na vystoupení jejího nového šéfa Maria Draghiho, který tento týden v čele banky po osmi letech vystřídal Jeana-Clauda Tricheta.