"Rostoucí sazby jsou a budou realitou. Firmy se budou muset s tímto faktorem vyrovnat, další postupný nárůst bude patrně pokračovat i v budoucnu. Na rozdíl od jiných politik je tento krok předvídatelný a již loni jsme ho firmám avizovali. Zvýšení úrokových sazeb přinese vyšší náklady na financování v Česku. Firmám tak porostou v době potřeby oživení ekonomiky další náklady. Na druhou stranu jsou kroky ČNB transparentní a rozumíme, že musí reagovat na vysoké inflační tlaky," řekl ČTK analytik svazu Bohuslav Čížek

Naopak místopředsedkyně asociace Pavla Břečková míní, že je to opatření nesystémové a do značné míry i ukvapené až nekompetentní. "Namísto aby ČNB zvolila opatření na omezení tuzemské spotřeby, zvolila v exportní ekonomice omezení exportní produkce. To má ohromný dopad na podvázání daňových příjmů a podvázání exportu," upozornila. Místo podpory exportu se tak podle ní podporuje dovoz ze zahraničí.

Banky nebudou na zvýšení sazeb ČNB okamžitě reagovat zdražením úvěrů
Zvýšení sazeb ČNB: Banky nebudou okamžitě reagovat zdražením úvěrů

Další konsekvencí je to, že veškeré půjčky z programu COVID III, které měly firmám pomoci dostat se z covidových problémů tímto zdražují, tedy opět další náklad pro firmy. Následně očekávané posílení kurzu Kč bude znamenat pro všechny exportující firmy další snížení ziskovosti výroby a další dopad do cash flow firem, podotkla Břečková

Zdražování nemá ovlivnit exportéry

Hlavní analytička Hospodářské komory Karina Kubelková uvedla, že v běžných podmínkách by výraznější nárůst sazeb měl vést k posílení koruny. Aktuální situaci na finančních i nefinančních trzích ale v tuto dobu ovlivňuje řada obtížně diverzifikovatelných faktorů, takže posílení může být jen velmi přechodné. Rozhodnutí bankovní rady by tak nemělo výrazněji ovlivnit české exportéry, odhadla.

Ilustrační foto.
Hypotéky a úvěry podraží. ČNB zvedá sazby nejvíce od roku 1997

Je podle ní zřejmé, že zvyšování úrokových sazeb není doplňkovým stimulem k pořizování investic, pokud firma nemá dostatek vlastních zdrojů. Investice jsou přitom zásadním faktorem růstu. Menší podniky může zvyšování úrokových sazeb odradit od případného využívání bankovních úvěrů, a tedy od realizace projektů. "Nedomníváme se nicméně, že navýšení repo sazby o 0,75 bodu má potenciál českou ekonomiku jako celek jakkoliv poškodit," uzavřela Kubelková.