Centrální banka zahájila intervence v listopadu 2013, kdy nakoupila eura za zhruba 200 miliard korun. Další intervence přišla loni v červenci, kdy ČNB nakoupila více než miliardu eur za zhruba 28 miliard korun. Poté v srpnu nakoupila eura asi za 100 miliard korun a v září za 63 miliard korun. V říjnu banka intervence na trhu neprováděla, v listopadu pak za zhruba 10 miliard korun, v prosinci za 42 miliard korun a v lednu za více než 58 miliard korun.

"Únorový objem intervencí ČNB je tak ve srovnání s lednovými hodnotami nižší, což souvisí se znovuotevřením otázky záporných sazeb. ČNB tuto možnost zmínila na svém jednání ze začátku února, čímž koruna mírně oslabila a v průběhu února se vesměs pohybovala nad hranicí kurzového závazku," uvedl hlavní ekonom ING Jakub Seidler.

Objem devizových rezerv v držení ČNB v poměru k hrubému domácímu produktu ČR se nyní blíží 40 procentům HDP, uvedl hlavní ekonom Roklen Lukáš Kovanda. Při zahájení intervenčního režimu představoval objem zhruba 22 procent HDP. "Nutno však říci, že devizové rezervy narůstají i z jiných důvodů, než je právě intervenční oslabování české měny," uvedl.

Poměrně nízký objem devizových intervencí za únor a pravděpodobná absence intervencí v březnu jsou podle hlavního ekonoma Generali Investments CEE Radomíra Jáče pro ČNB dobrou zprávou. "Nízké objemy intervencí znamenají, že koruna není pod výrazným tlakem k posílení, a že ČNB tak na devizovém trhu nemá příliš práce s udržováním kurzu české měny nad kritickou úrovní 27 za euro," uvedl. Zároveň se ale domnívá, že vzhledem k nastavení měnové politiky v eurozóně se tlaky k posílení koruny obnoví a ČNB tak bude muset na devizovém trhu v dalších měsících opět zasahovat.

Bankovní rada ČNB na konci března uvedla, že jako pravděpodobné vidí ukončení režimu devizových intervencí "blíže polovině roku 2017". Rada tak upřesnila možný konec intervenčního režimu, když letos na počátku února hovořila o první polovině roku 2017. Důvodem je inflace, která se nachází pod dvouprocentním cílem. Ten by měla ČNB plnit až na počátku roku 2017.