Air Bank plánuje v návaznosti na zvýšení sazeb ČNB zvýšit úroky u spořicího účtu v českých korunách. "O kolik úroky na spořicích účtech našich klientů zvýšíme, oznámíme v následujících přibližně dvou týdnech," řekla ČTK mluvčí banky Jana Pokorná. Je podle ní pravděpodobné, že zvýšení úroků ČNB se v budoucnu může promítnout i do zvýšení sazeb hypotečních úvěrů. "Naopak zvýšení sazeb u spotřebitelských půjček v tuto chvíli v plánu nemáme," dodala.

Trinity Bank reaguje na zvýšení sazeb ČNB a od 1. října zvedá úrokovou sazbu na spořicím účtu na 1,58 procenta. Banka nabízela úrokovou sazbu 1,08 procenta na nové vklady do 100 tisíc korun, nad 100 tisíc Kč vklad úročila sazbou 0,58 procenta. Od října jsou nové vklady úročeny 1,58 procenta bez omezení výše vkladu, takže o 0,5 bodu je zvýšeno úročení u vkladu do 100 tisíc korun. U částky nad 100 tisíc Kč je navýšena sazba o jeden procentní bod.

Ilustrační foto.
Hypotéky a úvěry podraží. ČNB zvedá sazby nejvíce od roku 1997

Banka Creditas plánuje příští týden výrazně navýšit sazby zejména u spořicího účtu, uvedla mluvčí banky Lucie Brunclíková. Sberbank CZ podle mluvčí Radky Černé nevylučuje, že bude u vkladových účtů na zvýšení sazeb reagovat. "Zvýšení základní sazby ze strany ČNB jsme očekávali a budeme v nejbližší době informovat klienty ohledně možné úpravy depozitních produktů," podotkla.

Jak banky zareagují je otázkou analýz

Ostatní banky jsou k růstu úročení vkladů skeptičtější. "Jak a kdy na dnes oznámený vyšší růst úrokových sazeb ČNB budeme reagovat, je otázkou hlubších analýz vývoje ekonomiky," uvedl generální ředitel Expobank CZ Lubomír Lízal. "Nyní navýšení (úročení) nezvažujeme u vkladů a stejně tak u spotřebitelských úvěrů," doplnil mluvčí UniCredit bank Petr Plocek. Ani Raiffeisenbank zatím strategii nemění. "Aktuálně též neplánujeme okamžitě měnit sazby u úvěrů, uvidíme, jak se vyvine situace na trhu," poznamenala mluvčí banky Petra Kopecká.

Finanční poradci doporučují s případným předčasným splacením hypotéky neotálet.
Předčasné splacení hypotéky by se mohlo v budoucnu prodražit. Není dobré čekat

Zvýšení úročení spořicích účtů nyní neplánuje ani Česká spořitelna. "Jsme přesvědčeni, že efektivní cestou pro zhodnocení úspor klientů je cesta investování například do podílových fondů," uvedl mluvčí banky Filip Hrubý. Úročení úvěrů vedle krátkodobých sazeb centrální banky ovlivňuje podle něj také vývoj cen dalších instrumentů na finančních trzích. "Proto v kontextu aktuálního zvýšení krátkodobých sazeb ČNB zdražení úvěrů neplánujeme," řekl.

Rozhodnutí ČNB o zvýšení sazeb analyzuje i Komerční banka. "Lze však říci, že na sazby úvěrů s delší fixací nebude mít změna bezprostřední vliv, neboť ty se odvíjí primárně od tzv. swapových sazeb. Určitá očekávání trhu jsou nicméně již ve swapových sazbách započítána a předpokládáme jejich další postupný růst, což se již nyní promítá a dále i bude promítat do nabídkových sazeb hypoték," řekl manažer pro hypotéky v KB Ondřej Šuchman.