Analytici zvýšení úrokových sazeb očekávali. "Do srpnového zasedání již nepřijdou (až na červnovou inflaci) žádná důležitější čísla a centrální banka má dost argumentů v ruce pro rychlejší růst sazeb již dnes. Také řada dalších centrálních bankéřů (Marek Mora, Vojtěch Benda a částečně i guvernér Jiří Rusnok) hovořila v posledním měsíci o potřebě utaženější měnové politiky," vysvětluje Jan Bureš z ČSOB.

Jiří Rusnok během rozhovoru Deníku.
ČNB zpřísní hypotéky. Na byt za 3,4 milionu čistý příjem kolem 30 tisíc

ČNB současně rozhodla o zvýšení lombardní sazby (sazba, za kterou centrální banka půjčuje komerčním bankám oproti cenným papírům) o 50 bazických bodů na 2 procenta a o ponechání diskontní sazby (na ní se váží penále za nesplácené úvěry a daně) na úrovni 0,05 procenta. Nově stanovené úrokové sazby jsou platné od 28. června 2018.

Podle guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka se bankovní rada se na tomto kroku shodla jednomyslně. „Podle naší prognózy se inflace měla pohybovat pod 2 procenty. Rizika ale ČNB vyhodnotila jako proinflační, růst české ekonomiky v posledním období zpomalil, což ČNB nečekala,“ řekl na tiskové konferenci Rusnok.

Podle ekonoma Radomíra Jáče z Generali Investments nejde o překvapivý krok. "ČNB reaguje na vyšší než očekávanou inflaci a na oslabování kurzu koruny. Jakkoliv mírná většina analytiků předpokládala stabilitu úroků, tak argumenty pro růst sazeb byly před dnešním zasedáním bankovní rady zcela patrné," vysvětluje.

Koruna po zvýšení sazeb zpevňuje k euru o 0,8 procenta na 25,69 za euro, což představuje téměř dvoutýdenní maximum.

Vývoj kurzy koruny k euruZdroj: Patria Finance

Podle Bureše krok ČNB přispěje ke stabilizaci koruny. "Na druhou stranu nepočítáme s tím, že růst sazeb o 0,25 procentního bodu nastartuje trvalejší zisky koruny. Její ztráty v průběhu května a června byly hnané primárně odlivem zahraničního spekulativního kapitálu, který citlivě reaguje na horší náladu na rozvíjejících se trzích. Překoupenost koruny je přitom podle nás stále výrazná a s viditelnějším vylepšením nálady na rozvíjejících se trzích moc nepočítáme. Proto se koruna může i přes růst sazeb časem opět dostat pod tlak," dodává Bureš.

Ilustrační foto.
Zájem Čechů o hypotéky klesá. Na vině je nedostatek bytů i regulace ČNB.

"Velkou část trhu dnešní rozhodnutí překvapilo, a i proto je prvotní reakce na koruně pozitivní. Jak dlouho vydrží je ovšem otázkou, pro kterou na prvním místě bude důležitá tisková konference guvernéra Rusnoka. Pokud (tak jak očekáváme) bude připravovat trh na další růst sazeb až na přelomu roku, může nadšení z vyšších úroků z koruny rychle vyprchat," dodává.

Rozhodnutí neodkládej

Podle ekonoma Radomíra Jáče se bankovní rada řídila přístupem „pokud máš důvody pro určité rozhodnutí a víš, že je chceš udělat, tak rozhodnutí neodkládej a jednej již teď“.

"Koruna je již po několik měsíců pod vlivem globálních faktorů, jež mají negativní dopad na středoevropské měny obecně. Uvedené faktory, jež mají především podobu rizika globálních obchodních válek, budou působit i nadále a koruna tak může za původními předpoklady ČNB výrazně zaostávat i v letních měsících," dodává Jáč.

Pro připomenutí
Ve své prognóze z počátku května ČNB očekávala, že průměrný kurz koruny vůči euru bude v letošním druhém čtvrtletí činit 25,20, a že ve třetím čtvrtletí koruna v průměru posílí do oblasti mírně nad úrovní 24,80 za euro. Realita je taková, že v předvečer dnešního zasedání se koruna pohybovala v oblasti 25,90 za euro a průměrný kurz za celé druhé čtvrtletí bude činit zhruba 25,60 korun za euro. 

Slabší koruna vytváří riziko vyšší inflace a růst spotřebitelských cen v české ekonomice je jak nad prognózou, tak i nad inflačním cílem centrální banky již nyní.

  
"Pravděpodobně se tak letos dočkáme ještě jednoho zvýšení úroků ČNB. Takový krok bych očekával na listopadovém zasedání bankovní rady, kdy by repo sazba mohla být zvýšena o čtvrt procentního bodu, na úroveň 1,25 procenta. Každopádně bude vývoj kurzu koruny pro uvažování bankovní rady klíčovým faktorem i ve zbytku letošního roku," doplňuje Jáč. 

Otevřený boj střední třídě

Ne všechny ale politika ČNB těší. Podle realitního developera Ekospol tím "vyhlásila otevřený boj střední třídě, kterou chce připravit o vlastní bydlení".

"ČNB nejprve omezila maximální výši hypoték v porovnání s hodnotou pořizované nemovitosti, aby tento měsíc přišla s novými přísnějšími požadavky na žadatele o hypotéku. Poslední hřebíček do rakve snů o vlastním bydlení stovkám tisíc rodin pak centrální bankéři zasadili dnes, když schválili zvýšení základní úrokové sazby o dalšího 0,25 procentního bodu. To nutně povede ke zdražení hypoték. Hojné hypoteční časy jsou tak definitivně pryč," komentuje dění developer. 

Jedna z největších směnáren Staroměstského náměstí, která se sice chlubí nulovým poplatkem, nicméně třeba za euro dostane klient pouhých 17 korun. Prý se jedná o marži.
Majitel neexistuje. Komu patří směnárny Chequepoint, jimž ČNB vzala licenci?