I když má majitel zlínské restaurace Myslivna Zdeněk Babulík na menu českou klasiku v podobě svíčkové, guláše či řízků, pozoruje, že v poslední době si strávníci vybírají z jídelního lístku hlavně dříve spíše fasfoodové burgery. „Jejich výdej se dá srovnat s dalším smaženým pokrmem, tedy smažákem. Ten je u nás číslo jedna, ale je pravda, že burgery taky jedou a dal bych je u našich kuchařů na druhé místo,“ uvedl Babulík.

Doktor přírodních věd a nezávislý specialista na výživu Petr Fořt
Je neuvěřitelné, jaké blafy Češi konzumují, říká expert na výživu Petr Fořt

Jeho slova o vzestupu burgerů, ale také Caesar salátu na obědových preferencích českých strávníků potvrzují i data společnosti Dotykačka, která poskytuje pokladní systémy ve více než osmi tisících podniků v republice. „U těchto takzvaných západních jídel, jako je salát Caesar nebo burger, je vidět opravdu velký posun. Naše data dokazují, že tyto pokrmy nabízí víc než dvojnásobné množství restaurací, než tomu bylo v roce 2019. Je z toho patrné, že rostoucí obliba zíměných jídel na straně spotřebitelů provozovatele tlačí k úpravě nabídky,“ přiblížil ředitel firmy Petr Menclík.

Popularita guláše a svíčkové klesá

Guláše, svíčkové a řízky však stále vedou a preferuje je více než polovina návštěvníků restaurací. Ale oproti burgerům a Caesar salátu jsou na sestupné dráze. Zatímco v roce 2019 preferovalo guláš 61 procent lidí, v roce 2024 je to už jen 55 procent. Obliba svíčkové pak klesla z 59 na 57 procent. „Naopak před pěti lety si burger objednalo 26 procent lidí, nyní je to 27. Vtipný je pohled na smažený sýr, který stále boduje a rozhodně není na ústupu. Smažák si v průměru dá 44 procent strávníků,“ řekl Menclík.

Caesar salát pak dle něj dominuje hlavně večerním objednávkám. „Z toho se dá odvodit, že pokud nějaký podnik sází na celodenní nabídku guláše a svíčkové, večer už velké tržby neudělá. Zatímco kdyby do nabídky na večerní menu přidal burger a salát, měl by šanci prodat víc jídel po celý den,“ míní ředitel Dotykačky.

Ilustrační snímek
Ceny v restauracích: Pivo v garáži vyjde levněji. U vody pozor na citron

Podle garanta projektu Moje restaurace a člena Asociace malých a středních podniků a živnostníků České republiky Luboše Kastnera stojí za vzestupem dříve spíše fasfoodových jídel v restauracích nejen změna životního stylu, kdy lidé stále více spěchají, ale také problém s nedostatkem kvalifikovaných pracovníků v gastronomii. „Kuchařů je stále málo. Udělat burger či Caesar salát však může i člověk, který se kuchařem nevyučil. Je to rozhodně jednodušší, než uvařit dobrý guláš či svíčkovou. Další důvod je pak ekonomický, kdy tato smažená jídla jsou nejen rychlá a méně pracná, ale není na ně potřeba také tolik surovin,“ podotkl Kastner.