ČOI uskutečnila 485 kontrol, inspektoři zjistili nedostatky ve 141 případech. To je přibližně stejný počet nedodržení právních předpisů jako v roce 2018, kdy se uskutečnilo 444 kontrol a bylo zjištěno 116 nedostatků.

O adventu 2019 prodejci nejvíce porušovali zákon o ochraně spotřebitele. Nejčastěji nevydali doklad o zakoupení výrobků se všemi stanovenými náležitostmi, nedodrželi deklarovanou míru nápoje či hmotnost při prodeji kaprů.

Mladistvým nalévali rum

Součástí této akce byly také kontroly prodeje alkoholu mladistvým. A výsledky nebyly nebyly vůbec dobré. Například na východě Čech inspektoři zjistili, že téměř 80 procent obchodníků prodalo alkohol mladistvému. Celkem v tomto regionu provedli 12 kontrol nejen na vánočních trzích, ale i v dalších provozovnách, které jsou v tomto období hojně navštěvovány.

V osmi případech zjistili porušení zákona. Zaznamenán byl prodej medoviny, griotky, ale i rumu osobám mladším 18 let. Za porušení zákon o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek, hrozí viníkům pokuta až do výše jednoho milionu korun.