Třetina nedávno kontrolovaných USB nabíječek měla nedostatky. Česká obchodní inspekce (ČOI) vyhodnotila dvě jako velmi nebezpečné, při jejich používání může dojít až k fatálnímu úrazu. U neoriginálních zařízení varují hasiči také před rizikem vzniku požáru.

Mobilní telefony, elektronické cigarety, hračky, power banky. Svá zařízení lidé nabíjejí denně. Podle expertů je proto na místě obezřetnost, zvlášť u příslušenství neschváleného výrobcem. ČOI se nedávno zaměřila na bezpečnost USB nabíječek. Výsledek byl tristní. U jedenácti z dvaatřiceti kontrolovaných výrobků zjistila nedostatky. „Dvě USB nabíječky byly identifikovány jako nebezpečné pro spotřebitele a byly staženy z trhu,“ sdělil mluvčí inspekce Jiří Fröhlich.

Tlakový hrnec BRAVO typ DE LUXE B-4569/DSS2206 se nesmí prodávat i kvůli zvýšenému riziku, že uživatele zasáhne horká pára.
Zakázané výrobky. Pokud máte doma něco ze seznamu, rychle se toho zbavte

Odborníci při přezkoušení odhalili vážná rizika pro uživatele. U nabíječky prodávané pod názvem NATEC 2,1A 2xUSB jde podle inspektorů až o možné ohrožení života. „Při jejím používání může dojít vlivem nedostatečné izolace k úrazu elektrickým proudem, případně až smrti uživatele, který se dotkne USB konektoru na těle výrobku, na němž se objeví nebezpečné síťové napětí 230V v důsledku průrazu nedostatečné izolace mezi primární a sekundární částí výrobku,“ popsal mluvčí.

Do jejího stažení z trhu se prodávala v plastovém lůžku a papírovém obalu. Druhý výrobek inspekce neupřesnila, kvůli čekání na nabití právní moci rozhodnutí. Obě nabíječky budou uvedeny v databázi nebezpečných výrobků Safety Gate.

Nedostatky u třetiny kontrolovaných výrobků jsou technické i administrativní. Česká obchodní inspekce za méně závažné prohřešky uložila prozatím sedm pokut na místě dohromady za zhruba padesát tisíc korun. V dalších případech se o pokutě rozhoduje ve správním řízení. „Tento segment produktů je spotřebiteli často využíván, proto budeme v kontrolách důsledně pokračovat i v následujících obdobích,“ dodal Fröhlich.

Z jiskry katastrofální požár

V souvislosti s nabíjením lithium-iontových akumulátorů v telefonech, ale třeba i elektrokolech a e-koloběžkách dále hasiči varují před rizikem požárů. Někdy stačí při nabíjení jen jiskra. Loni se o katastrofálních dopadech přesvědčily domácnosti ve Vysokém Mýtě na Pardubicku či v obci Březůvka na Zlínsku. Škody se vyšplhaly do vyšších statisíců. „Pofidérní nabíječky mohou být problém. Pokud zajiskří transformátor, plast se může roztavit. Viděl jsem na vlastní oči, jak se taková nabíječka roztekla na kaši,“ řekl už dříve Deníku revizní technik Jan Vlček.

O nárůstu počtu požárů při nabíjení elektrokoloběžek ve Velké Británii před pár dny informoval zahraniční portál Bloomberg. Tuzemští hasiči na konci minulého roku komentovali případ z Trutnova. Vzplála tam baterie, která byla součástí elektrokola, přestože údajně nebyla ani v zásuvce. Podle hasičů je tak velmi důležité i správné uskladnění akumulátorů, a to podle návodu výrobců.

Odborníci připomínají, že dané baterie jsou náchylné na správnost nabíjení a na bezvadný stav. „I při mírném přebíjení či podbíjení, případně při mechanickém poškození obalu, může dojít při nabíjení ke vzniku požáru, roztržení akumulátoru a k ohrožení přítomných osob, případně ke vzniku velkých materiálních škod,“ upozornili hasiči na svém webu.

Nebezpečná nabíječka pro notebooky
Na trhu se často objevují smrtelné nabíječky. Nejčastěji hrozí úraz proudem

Lidé nemají podceňovat dodržování základních pravidel: používat pouze originální nabíječky či schválené výrobcem, kontrolovat stav, respektive možné poškození baterie nebo nabíječky. „Většina výrobců také uvádí, že při nabíjení nelze nechat akumulátor bez dozoru,“ konstatovali hasiči.

Problém při nabíjení totiž může vzniknout i přímo v zásuvce. Stačí povolený drát nebo už vypálené kontakty, které způsobí jiskření, z něhož vznikne požár. Pokud se k podobnému scénáři schyluje, hasiči radí odpojit přívod elektrické energie do nabíječky a nabíjeného akumulátoru například vytáhnutím přívodní šňůry ze zásuvky, případně shozením jističe příslušného zásuvkového obvodu. Povinností každého je pak vzniklý požár, i ten uhašený svépomocí, hasičům ohlásit.

Nebezpečná nabíječka
NATEC 2,1A 2xUSB, která je v plastovém lůžku a papírovém obalu. Na výrobku je uvedeno označení Natec, model: NUC-0995, stanovené označení CE, Input: AC 110-240V, 50/60Hz, 0,3A, Output: DC 5V – 2,1A, Impakt S.A., ul. Stanislawa Lema 16, 62-050, Mosina, Poland, Made in P.R.C., piktogramy: vnitřní použití, konstrukce třídy ochrany II, ekologická likvidace, RoHS. Na obalu je uvedeno: NATEC Retiro Universal 2xUSB Charger, EAN 5901969408300.