Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

ČR a Rusko podepsaly kontrakty za 54 miliard korun

Praha - Zástupci českých a ruských firem ve čtvrtek na Hradě podepsali několik smluv, mimo jiné o stavbě železnice na Urale za 40 miliard korun. Stalo se tak během návštěvy ruského prezidenta Dmitrije Medveděva, který je právě na Pražském hradě.

8.12.2011 3
SDÍLEJ:

Prezident Václav Klaus přivítal ve čtvrtek 8. prosince 2011 na Pražském hradě ruského prezidenta Dmitrije Medveděva. Poté zástupci českých a ruských firem podepsali několik smluv.Foto: ČTK/Michal Doležal

Železnici na Urale postaví české firmy pod vedením brněnské OHL ŽS. Objem kontraktu je více než 1,5 miliardy eur (skoro 40 miliard korun). Jde tak o jeden z největších zahraničních kontraktů posledních let. Začátek stavby zhruba 390 kilometrů železniční tratě je plánován na rok 2012, její dokončení v roce 2015. Zároveň byla podepsána dohoda Českou exportní bankou o strategickém financování projektu.

Česká společnost Alta Invest uzavřela s ruským výrobcem jaderného paliva Tvel smlouvu o vzniku nové firmy Alvel. Sídlo bude mít společnost v ČR a má poskytovat služby související s dodávkami palivových článků na evropský trh.

Alta podepsala také kontrakt se společností Uralmetanolgroup na výstavbu závodu na výrobu metanolu v Nižním Tagilu. Stavba bude zahájena v příštím roce, závod má být hotový o tři roky později. Brněnská společnost Královopolská Ria a GK Gazenergostroj dále podepsaly smlouvu na výstavbu paroplynové elektrárny o výkonu 367 megawatt v Soči, kde se v roce 2014 bude konat zimní olympiáda.

Memorandum o vzájemném porozumění a spolupráci uzavřely společnosti Plynostav Pardubice holding a ruský Strojtransgaz, který v ČR staví plynovod Gazela. Dohoda je zaměřena na další spolupráci při realizaci dlouhodobých projektů na výstavbu energetických objektů.

Mnohamiliardovou zakázku na severním Urale získala otrokovická firma PSG. Postaví paroplynovou elektrárnu u města Salechard, kterým prochází severní polární kruh. Úvěr poskytne Česká exportní banka, pojištění státní společnost Egap. Celkově jde o projekt za více než deset miliard korun, dodávky a služby PSG by podle deníku E15 měly představovat kolem 8,5 miliardy.

Královopolská RIA získala v ruském Kudepste-Soči zakázku na výstavbu paroplynové elektrárny. Podle informací Mladé fronty Dnes hodnota zakázky činí téměř deset miliard korun. Elektrárna „na klíč“ musí být připojena k síti nejpozději na přelomu listopadu a prosince 2013, jinak by nebyl zajištěn dostatečný zdroj energie pro pořádání olympijských her.

Ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba a místopředseda ruské vlády Alexandr Žukov podepsali Společnou deklaraci o partnerství pro modernizaci. Obě strany už v listopadu vypracovaly seznam projektů v aktuální hodnotě zhruba tři miliardy eur (76 miliard korun), které budou v souladu s touto deklarací realizovány. „Jsem rád, že deklarace vytváří také předpoklady pro větší zapojení našich firem do realizace modernizačních investičních projektů v Ruské federaci,“ uvedl Kuba.

Zároveň prezident Hospodářské komory ČR Petr Kužel a prezident Obchodně průmyslové komory Ruské federace Sergej Katyrin podepsali dohodu o spolupráci mezi oběma komorami. „Tato dohoda výrazně podpoří rozvoj česko-ruských obchodních vztahů a napomůže odstranit stávající překážky bránící vzájemné obchodní výměně,“ sdělil Kužel. HK bude podle dohody podporovat přístup ruských podnikatelů na trhy EU a Obchodně průmyslová komora Ruské federace zase naopak podpoří přístup českých podnikatelů na ruský trh.

Podepsání všech kontraktů a smluv s Ruskem je pro český byznys zcela ojedinělou událostí, řekl mluvčí Svazu průmyslu a dopravy Milan Mostýn. Tento impulz podle něj přichází v době, kdy ekonomika musí hledat i jiné trhy než v EU. Svaz průmyslu prý vždy zdůrazňoval význam ruského trhu a to, že bylo historickou chybou jej vyklidit. „Nyní potřebujeme od vlády dotažení proexportním politiky, která by výrazněji pomohla otevírat dveře našim firmám, a to jak na centrální úrovni, tak zejména v jednotlivých guberniích,“ dodal.

Ruská federace patří do první desítky nejvýznamnějších obchodních partnerů Česka a její podíl na celkovém obratu českého zahraničního obchodu činí čtyři procenta. Za prvních deset letošních měsíců se český vývoz do Ruska zvýšil o 48 procent a dovoz o 22 procent. Celkový obrat vzrostl o více než 31 procent na 10,8 miliardy dolarů. „Páteř našeho vývozu tvoří především tradiční strojírenská produkce jako jsou stroje a dopravní prostředky, v dovozu převládají minerální paliva,“ podotkl mluvčí MPO Pavel Vlček.

ČR podepsalo s Ruskem obchodní dohody za 54,3 miliardy Kč

Seznam největších obchodních dohod, jež byly podepsány při návštěvě ruského prezidenta Dmitrije Medvěděva - celkem jde o kontrakty za zhruba 2,15 miliardy eur (54,3 miliardy Kč):

Společná deklarace o partnerství pro modernizaci, která mimo jiné umožní větší zapojení českých firem do modernizačních investičních projektů v Rusku.

Dohoda o spolupráci mezi Hospodářskou komorou ČR a Obchodně průmyslovou komorou Ruské federace.

Dohoda o strategické spolupráci a podpoře financování mezi Exportní garanční a pojišťovací společností (EGAP) a Korporací Ural průmyslový – Ural polární. Cílem projektu je postavit železnici na severním Urale, tedy v místech bohatých rudných nalezišť. České firmy mají pod vedením brněnské OHL ŽS stavět za téměř 40 miliard korun asi 390 km z celkových zhruba 700 km železnice. Začátek stavby je plánován na rok 2012 a dokončení na rok 2015.

Dodavatelská smlouva mezi OHL ŽS a JaŽD (Jamalská železniční společnost) na výstavbu železnice na severním Urale (trasa Obskaja-Salechard-Nadym), včetně stavby železničního mostu přes řeku Ob.

Kontrakt mezi firmami ALTA a Uralmetanolgroup na dodávku závodu na výrobu metanolu o kapacitě 600 000 tun/rok v Nižním Tagilu, Sverdlovská oblast.

Dohoda o strategickém financování projektu Severnyj širotnyj chod českými a ruskými bankami mezi Českou exportní bankou a JaŽD. Jde o projekt vybudování širokorozchodné železniční trati na severním Urale (úsek Obskaja-Salechard- Nadym). Smlouva umožní české straně účastnit se v případě splnění řady jasně definovaných podmínek.

Zakládací smlouva společnosti ALVEL a.s. (Centrum technologických služeb) podepsaná českou společností ALTA Invest a firmou TVEL, která je součástí ruské státní skupiny Rosatom. Společné centrum technologických služeb, jehož sídlo bude v ČR, je zaměřené na oblast palivového cyklu jaderných elektráren.

Memorandum o vzájemném porozumění a spolupráci mezi společností Plynostav Pardubice holding a společností Strojtransgaz. Je zaměřeno na spolupráci při dlouhodobých projektech výstavby ropných, plynárenských a energetických objektů, včetně výměny dokumentace pro vyhodnocení projektů.

Smlouva mezi společnostmi KP Ria a GK Gazenergostroy na výstavbu paroplynové elektrárny o výkonu 366,8 MW v Kudeptse – Soči, Krasnodarský kraj.

Protokol o provedení změn v Dohodě mezi vládou České republiky a vládou Ruské federace o organizaci oprav vrtulníků typu Mi-24 (Mi-35), Mi-171Š (Mi-8, Mi-7) a jejich modernizace na území ČR.

V těchto dnech měly být podepsány i další dohody, komerčního a nekomerčního charakteru: například mezi VŠE Praha a Moskevskou městskou univerzitou smlouva o projektu Acamedy Learning – jde o bakalářský obor Ekonomika a management, jehož výuka bude probíhat v Moskvě převážně v ruštině a v rámci studijních pobytů bude otevřen i českým studentům.

Autor: ČTK

8.12.2011 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:
Místo vraždy ulice Slavíčkova u křižovatky se Sokolovskou ulicí.
AKTUALIZOVÁNO
15

Ženu v Jihlavě zastřelil zřejmě exmanžel. Svůj čin plánoval, tvrdí policie

Karla Šlechtová v superdebatě Deníku.
2 20

Plán ministryně obrany? Šlechtová se chce zaměřit na vybavení a platy vojáků

U americké základny v Británii se střílelo. Útočník chtěl dovnitř projet autem

Zatím neznámý muž byl zadržen poté, co se pokusil autem projet skrze kontrolní stanoviště před americkou vojenskou základnou ve Velké Británii. Američtí vojáci na útočníka několikrát vystřelili a následně jej zadrželi.

Nové obecní byty a zásah proti Airbnb. Magistrát chce vyvést trh z krize

Dvacet tisíc nových cenově dostupných bytů. Přesně to podle Institutu plánování a rozvoje (IPR) schází k tomu, aby se pražský realitní trh dostal do rovnováhy. Z nejnovější analýzy IPR navíc vyplývá, že situace bude rok od roku horší. Magistrát proto chystá záchranný plán zahrnující výstavbu nových obecních bytů i omezení krátkodobých pronájmů přes Airbnb.

Čeští olympionici budou závodit v oblečení z Jeseníku

Až budou Češi v únoru fandit biatlonistům na zimních olympijských hrách, uvidí je v oblečení vyrobeném v Jeseníku. Stejně tak české bobisty nebo snowboardcrossovou reprezentaci. Těm všem závodní úbory vyrobí jesenická dílna firmy Atex.

Centrální banky mají v trezorech pětinu zlata. Česko jde proti proudu

Největšími držiteli zlata na světě stále zůstávají centrální banky. Celkem mají ve svých trezorech přes 33 tisíc tun tohoto vzácného kovu, což je pětina veškerého zlata, které kdy bylo vytěženo. Jen od letošního ledna do prosince navýšily své devizové rezervy ve zlatě o víc než 355 tun.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT