Česká spořitelna jako člen věřitelského výboru Sazky požádala insolvenční soud, aby dal insolvenčnímu správci loterijní firmy Josefovi Cupkovi pokyn k okamžitému zrušení výběrového řízení na prodej společnosti. Spořitelna o tom dnes informovala s tím, že důvodem je hrozba zpochybnění platnosti právních úkonů správce pře zpeněžení majetku Sazky.

Cupka má dnes odpoledne vyhlásit oficiální výsledky výběrového řízení na prodej Sazky. Ještě předtím se uskuteční jednání věřitelského výboru Sazky. Cupka již v pátek oznámil, že nejvyšší nabídku v tomto tendru podaly finanční skupiny PPF a KKCG, které společně nabídly 3,81 miliardy korun. Po oznámení vítězné nabídky by měl s vítěznou firmou podepsat smlouvu. Tu musí schválit věřitelský výbor a následně Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

ČS navrhla, aby souhlas s uzavřením smlouvy dala schůze věřitelů, k jejímuž svolání vyzvala insolvenční soud. Schválení smlouvy o prodeji společné firmě PPF a KKCG pouze věřitelským výborem by prý nemuselo být platné, protože žádný z jeho členských věřitelů, mezi něž PPF a KKCG patří, nesmí hlasovat ve vlastní věci nebo ve věci osoby blízké, která s ním tvoří koncern.

"Česká spořitelna už nehájí zájmy věřitelů, ale jen své vlastní vzhledem k tomu, že poskytla skupině Penta výrazně vyšší prostředky na rozjezd konkurenční loterie Loto… Logicky tak nemůže mít zájem na rychlém prodeji a silné Sazce, která bude konkurence pro Loto," reagoval v neděli na námitky spořitelny k prodeji mluvčí KKCG Dan Plovajko. Loterii Loto provozuje společnost Fortuna, jejíž většina patří Pentě.

Kdo dá víc…

Zástupci ČS dnes novinářům řekli, že smyslem insolvenčního řízení má být nejvyšší možný výtěžek ze zkrachovalé firmy. Skupina Penta nabídla mimo tendr za Sazku přes pět miliard Kč, zatímco vítězná společná nabídka ve výběrovém řízení PPF a KKCG činila 3,81 miliardy Kč. "Favorizujeme toho, kdo dá za Sazku nejvíce peněz. Správce musí vzít nabídku Penty v úvahu," řekl šéf oddělení restrukturalizace ČS Dan Hříbal. Alternativou ke zrušení tendru by mohla podle něj být licitace mezi oběma nabídkami, která by se mohla uskutečnit do dvou týdnů.

Tendr sklidil ostrou kritiku

Tendru se zúčastnily i Synot Holding a společnost Charlcoal, spojovaná se jménem finančníka Pavla Tykače. Výběrové řízení tvrdě kritizuje finanční skupina Penta, která mimo tendr nabídla za Sazku pět miliard korun. O víkendu mluvčí Penty Martin Danko uvedl, že společnost Penta hodlá právně napadnout výběrové řízení na prodej Sazky. Má připraveny čtyři varianty, podle kterých chce postupovat. Mezi nimi je i podání stížnosti k Ústavnímu soudu.

Sazka se do insolvence a následně do konkurzu dostala kvůli problémům se splácením úvěru na výstavbu pražské O2 areny. Věřitelský výbor poté schválil úvěrovou smlouvu o objemu celkově až 500 milionů korun, které slouží k zachování běžného chodu firmy. Půjčku se splatností dva roky poskytla společnost Moranda.

Více ZDE