„Polsko je jedním z největších a nejrychleji se rozvíjejících trhů Evropské unie s rostoucí poptávkou po civilní letecké přepravě," uvedl Ján Tóth, ředitel Českých aerolinií pro obchod, aliance a marketing. Podle Stanislawa Nowaka, prezidenta letiště v Řešově představuje nové spojení Řešov – Edinburgh přínos především pro početnou polskou komunitu žijící ve Skotsku, která pochází z velké části právě z Podkarpatského vojvodství.

Ceny jednosměrných letenek z Prahy do Edinburghu začínají na 1575 Kč, zpátečních pak na 3295 Kč včetně všech poplatků, uvedly ČSA. Spoje plánují jako celoroční.

ČSA pro letošní letní sezónu oznámily zahájení 19 nových linek, část z nich už ale odložily a linku do irského Corku kvůli slabému zájmu cestujících zrušily úplně. Mezi odložené spoje patří lety do polské Poznaně a Gdaňsku, nebo francouzského Bordeaux. „Po důkladné analýze a diskusích s našimi obchodními partnery i největšími prodejci letenek jsme se rozhodli dát linkám více času, věnovat jim ještě větší obchodní i marketingovou podporu a přesunout zahájení pravidelného provozu na nich na začátek příští letní sezóny, tj. na konec března 2016," dodal Tóth.

České aerolinie loni snížily ztrátu na 631 milionů korun z předchozí téměř miliardy korun při 6,5procentním snížení tržeb na 9,5 miliardy korun. Stát v dopravci drží necelých 20 procent akcií, většinu mají korejská společnost Korean Air (44 procent) a soukromá letecká společnost Travel Service (34 procent). Zbylých 2,26 procenta drží Česká pojišťovna. ČSA zaměstnávají necelých 700 lidí.