Taková situace ale není v Evropě úplně standardní. Ve většině zemí je tento rozdíl podstatně vyrovnanější. To znamená, že tamní zaměstnanci berou za odvedenou práci spravedlivější mzdy. Celková čísla podle Holého ukazují, že Česká republika je vcelku standardní ekonomika, v žádném třídění nevyčnívá, ale patří spíše do východní než západní části Evropy.

Konkrétně to znamená, že v roce 2014 byla v Česku roční průměrná mzda téměř 345 tisíc korun. To je 37 procent průměru Evropské unie a v žebříčku unijních států zaujalo 19. příčku. V unii jsou nejvyšší mzdy v Lucembursku, Dánsku a Irsku. V celé Evropě se pak prvenstvím může pochlubit Švýcarsko.

Přečtěte si: Průměrná mzda v Česku byla v roce 2014 na 37 procentech průměru EU

V některých případech tento rozdíl stírají vyšší ceny v bohatších státech. Kupní síla českých mezd tak dosahuje 59 procent unijního průměru. Jenomže hrubý domácí produkt k paritě kupní síly v roce 2014 představoval 86 procent unijního průměru. „Vzhledem k této vyšší konkurenceschopnosti a silnějšímu výkonu ekonomiky je zde prostor pro rychlejší zvyšování mezd. K tomu dochází v posledních dvou letech," vyvodil z čísel Holý.

Právě mzdové náklady vzrostly v Česku od roku 2008 o 17 procent. V sousedním Německu to přitom bylo jen o 8 procent. Naopak v Portugalsku se propadly o 12 procent. Nejvíce platy vzrostly Bulharům, a to o 65 procent. Padá ovšem mýtus, že česká společnost je rovnostářská. Manažerské platy jsou v Česku v průměru o 125 % vyšší než nejnižší dělnické platy. V Itálii je tento rozdíl dokonce 214 procent, ale třeba v Irsku jen 34 procent. „Česká republika tak není rovnostářská země. Máme širší distribuci mezd. Největší nerovnost je v nejchudších ekonomikách," dodal statistik.

Čtěte také: Firmy rozdávají miliony. Předvánoční odměny jsou u zaměstnanců nejoblíbenější

Průměrné roční mzdyZdroj: DENÍK