S něčím takovým jsme se snad ještě nesetkali. To říkají statistici při pohledu na strmý pád průmyslové produkce českých firem. Podle Českého statistického úřadu tuzemští výrobci odnesli krizi skoro nejhůře v EU.

Český průmysl, po desetiletí nepřetržitého růstu, překonává jedno černé očekávání za druhým. V prosinci loňského roku předvedl jeden z největších propadů v novodobé historii Česka, když se ocitl v meziročním minusu o 14,6 procenta. O práci pak přišlo 56 000 lidí.

„Propad průmyslu byl pro nás překvapivý. V historii České republiky jsme zatím nic podobného nezažili,“ komentoval zveřejněné údaje vedoucí statistiků Josef Vlášek. „V podstatě se dá říct, že po čtvrtém čtvrtletí zůstaly v českém průmyslu pouze ostrůvky takové budoucí naděje, to jsou jednotlivé podniky, které i přes tuto kritickou situaci stále hospodaří dobře," uvedl Josef Vlášek.

Úplně za vše hovoří celoevropská čísla. Zatímco v listopadu byl pokles tuzemského průmyslu pátý nejhorší v EU, horší bylo Lotyšsko, Lucembursko, Španělsko a Estonsko, v prosinci jsme se už posunuli na třetí nejhorší příčku. Prosincové statistiky zatím ale nejsou kompletní. Už je ale jisté, že výrazný pokles zaznamenalo i Německo, které je naším největším obchodním partnerem.

„Výsledky průmyslu zůstaly v prosinci podobně depresivní jako v listopadu,“ říká analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek. „Do propadu se dostaly bez výjimky všechny sektory. Tempo úbytku pracovních míst zrychlilo. Nových zakázek bylo proti stejnému měsíci 2007 o čtvrtinu méně,“ informoval.

K poklesu průmyslové nejvíce přispěly automobilky, jejichž výkonnost byla v posledním kvartále nižší skoro o 22 procent. Nejvíce propuštěných mají ale na svědomí textilky a pozadu nezůstaly ani krachující sklárny. Například ve Světlé nad Sázavou, jednom ze sklářských měst, stoupla nezaměstnanost po hromadném propouštění k 20 procentům. To je skoro třikrát více, než představuje celorepublikový průměr.

Podle předpovědí se situace asi jen tak nezlepší. Vesměs všechny zveřejněné predikce uvádějí, že dojde k dalšímu zhoršení. Už by ale nemělo mít tak tvrdý průběh.

„Očekáváme, že jak propad průmyslové produkce tak s tím spojený nárůst nezaměstnanosti bude pokračovat i v následujících měsících. Věříme, že již ale nebude tak dramatický. Aktuální informace z podnikatelské sféry však naznačují, že podobně nepříznivá čísla můžeme očekávat i za leden letošního roku,“ uvedl například šéf hospodářské komory Petr Kužel.

Za celý uplynulý rok zaznamenal český průmysl růst ve výši čtyř desetin procenta, což je nejhorší výsledek od roku 1999.