Na případné porušení zákona upozornila vedení televize v těchto dnech Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV). Šéf Rady České televize (RČT) Milan Uhde zatím nechce stanovisko kolegů z jiné mediální rady komentovat a čeká na jejich písemné vyjádření.

Na to čeká i Dvořák. „Zatím jsme žádné informace neobdrželi. Už jsem ale zaúkoloval naše právní oddělení, aby se k tomu vyjádřilo. Nemáme v úmyslu porušovat zákon. Jednali jsme tak, jak jsme měli předjednáno se zákonodárci,“ řekl Dvořák.

O upozornění RRTV v úterý informoval server MediaGuru.cz s odvoláním na předsedkyni rady pro vysílání Kateřiny Kalistové. Novela zákona, která omezuje reklamní vysílání ČT, podle serveru totiž již vstoupila v platnost.

Podle Dvořáka televize plánovala vysílání reklamy do 11. listopadu 2011, což by měl být také oficiální konec digitalizace televizního vysílání v Česku. Blíže se k tomu nechtěl vyjadřovat. „Musíme vyhodnotit situaci. Zatím není znám nějaký jiný termín ukončení vysílání reklamy,“ řekl. Podle jednoho ze spoluautorů novely o zákona o České televizi, senátora Jiřího Oberfalzera, se s koncem reklamy na ČT1 a ČT 24 počítalo až v listopadu, jak bylo původně stanoveno. Výtku Rady pro rozhlasové a televizní vysílání považuje za nedorozumění.

K problematice se dnes nechtěl příliš vyjadřovat šéf Rady České televize Milan Uhde. „Generální ředitel Dvořák nás informoval, že právní oddělení televize má odlišný právní názor než Rada pro rozhlasové a televizní vysílání. Je nutné tyto názory sjednotit a pak rozhodnout,“ řekl Uhde. Nepředpokládá, že by televize takto postupovala záměrně. „Pokud se prokáže, že pochybila, tak určitě ne z nějakých zištných a trapných důvodů, ale proto, že si špatně vyložila zákon,“ řekl Uhde.

Vysílá ČT reklamu nezákonně?

Váháním nad tím, zda ČT vysílá reklamu a zařazuje ji na své webové stránky v souladu se zákonem nebo ne, je překvapena společnost CET 21 provozující televizi Nova. „Společnost CET 21 zastává jednoznačné stanovisko, že reklama na kanálech ČT 1 a ČT 24 skončila se začátkem účinností novely zákona o České televizi a s překvapení sleduje diskusi, v níž někteří odborníci a dokonce i zákonodárci zpochybňují platné znění zákona o České televizi,“ uvedl za společnost Vladimír Mužík.

Podle stanoviska RRTV ČT reklamu nezákonně vysílá na kanálech ČT1 a ČT24 od 14. října, kdy podle rady pro vysílání nabyla účinnosti novela zákona, která omezuje reklamní vysílání ČT. „Účinnost zákona nastala 14. října tím, že vyšla ve Sbírce listin. ČT jsme proto upozornili na to, že zákon porušuje,“ řekla serveru MediaGuru.cz předsedkyně RRTV Kateřina Kalistová. Pokud ČT nebude na upozornění reagovat, může rada s veřejnoprávní ČT zahájit správní řízení. Televizi by pak hrozil postih až 2,5 milionu korun.

Své stanovisko zaslala RRTV České televizi dnes. Poté, co si ČT stanovisko vyzvedne, bude mít tři dny na nápravu. „Potom se bude situace monitorovat a případně nad tím zasedne rada,“ řekla Kalistová.

Pokud se prosadí postoj RRTV, bude se zřejmě muset Česká televize nějak dohodnout se zadavateli reklamy, kteří již mají odvysílání spotů na ČT1 a ČT24 nasmlouvané. ČT zatím v této věci nechce poskytnout oficiální vyjádření s tím, že doposud rozhodnutí RRTV neobdržela písemně. Podle zdroje ČTK veřejnoprávní televize předpokládá, že by smlouvy vypověděla bez jakýchkoliv sankcí, protože je to z vyšší moci. Zákon je totiž vyšší norma než smlouva. „Ale teď je otázka, jestli s tím budou souhlasit smluvní partneři,“ řekl ČTK zdroj, který si nepřeje být jmenován.

Rýsují se tak i další možnosti, totiž že by ČT musela nakonec sankce zadavatelům zaplatit nebo jim například nabídnout odvysílání reklamy na některém ze zbývajících dvou kanálů ČT. Ty však mají nižší sledovanost a z toho plyne i nižší cena reklamy.

Čtěte také: Česká televize už nesmí vysílat reklamu, ale vysílá