Čistý zisk skupiny vzrostl o 19 procent na 2,9 miliardy eur. Provozní zisk se zvýšil o 17 procent na 3,33 miliardy eur. Analytici dotázaní agenturou Reuters odhadovali v průměru provozní výsledek 3,12 miliardy eur. Prodej automobilů skupiny za čtvrtletí posílil o 1,8 procenta na 2,5 milionu vozů.

Volkswagen dnes potvrdil, že v letošním roce čeká překročení loňských tržeb o čtyři procenta. Loni dosáhly celkové výnosy koncernu rekordních 202 miliard eur.

„Naše klíčová čísla ukazují, že skupina Volkswagen zůstává navzdory protivětrům ve vytyčeném kurzu," uvedl k údajům výkonný šéf společnosti Martin Winterkorn.

Provozní zisk divize osobních vozů vlajkové značky VW stoupl o 17 procent na 514 milionů eur a mírně se zvýšila i její provozní marže. Vedle růstu tržeb k tomu podle firmy přispělo snižování nákladů.

Provozní zisk Škody Auto vzrostl meziročně o 31 procent na 242 milionů eur. Tržby automobilky se zvýšily o šest procent na 3,2 miliardy eur.

Audi též posílila

Provozní výsledek automobilky Audi posílil o osm procent na 1,4 miliardy eur. Španělská dceřiná firma SEAT dosáhla zisku 33 milionů eur proti ztrátě 36 milionů eur před rokem. Zlepšila se i ziskovost divize užitkových automobilů VW a luxusních značek Porsche a Bentley.

Vedení Volkswagenu se tento měsíc ocitlo v krizi, když jeho předseda dozorčí rady Ferdinand Piëch v rozhovoru pro tisk naznačil ztrátu důvěry v generálního ředitele Volkswagenu Winterkorna. Mocenský boj, který sám vyprovokoval, ale Piëch prohrál v sobotu, když s okamžitou platností odstoupil z funkce. Příčinu k veřejnému výpadu proti Winterkornovi Piëchovi poskytly slabé výsledky značky VW na trzích Spojených států a Latinské Ameriky, které mohou ohrozit střednědobé expanzní plány skupiny.

Volkswagen je z hlediska prodeje největší automobilkou v Evropě a nejpozději do roku 2018 se hodlá stát největší automobilkou na světě. Prodej koncernu loni poprvé v historii překonal hranici deseti milionů vozů a Škoda Auto poprvé pokořila hranici milionu prodaných aut.