Základem je vhodný účet

Většina českých bank nabízí podnikatelské účty. Existují různé typy účtů podle toho, zda podnikatel zakládá firmu, začíná podnikat, nebo již nějaký čas podniká.

Pokud si chce účet založit, měl by zvážit, jaké služby bude u banky využívat, a podle toho vybrat ten nejvhodnější.

Podívejte se, kde získáte nejnižší sazbu. Využijte srovnání půjček

Vyplatí se spočítat si, kolikrát měsíčně budete odesílat a přijímat platby nebo vybírat z bankomatu. U některých bankovních domů podnikatel zaplatí balíček, v rámci něhož získá vybrané transakce zdarma. V jiné bance je zase vedení účtu zdarma a platí se za jednotlivé transakce. Některé banky pak nově založeným firmám odpouštějí jak poplatek za vedení účtu, tak za jednotlivé pohyby na něm.

Ke snadnější orientaci při výběru vhodného podnikatelského účtu vám může pomoci i online srovnávač bankovních účtů. Během několika minut tak můžete najít nejvhodnější účet dle vámi zadaných parametrů.

Ukažte zdravou firmu

Pokud se podnikatel rozhodne ponechat si osobní i podnikatelský účet, a oddělit tak osobní a firemní finance, nutně to neznamená, že bude platit dvakrát. Oba účty jde totiž také pořídit za jednu cenu.

Pokud to s podnikáním myslíte vážně, k získání úvěru byste měli prokázat, jak vaše firma funguje. Přes podnikatelský účet by vám měly pravidelně odcházet platby dodavatelům a přicházet úhrady od odběratelů. Ukazatelem fungujícího podnikání je i to, že podnikatel má nasmlouvané zakázky nebo že existuje účel, na který chce poptávané prostředky využít.

Banky slyší na záruku

V některých bankách budou chtít vidět daňové přiznání, jsou však i takové, které daňové přiznání nepožadují a úvěry začínajícím podnikatelům poskytují i na základě dřívějších výpisů z bankovních účtů.

Pro získání úvěru je velmi důležitá ochota začínajících podnikatelů poskytnout na úvěr nějakou záruku. Malé a střední podniky mají často obtížnější přístup k úvěrům právě kvůli omezené možnosti zajištění. To jim přitom zpravidla umožní získat vyšší limity úvěru nebo nižší úrokovou sazbu. Pokud je podnikatel například ochoten poskytnout svou nemovitost jako záruku, je to pro banku známka toho, že své podnikání myslí opravdu vážně.

Nepodceňte rizika

Úvěr u banky představuje závazek. Podnikatelé by proto měli myslet i na to, že může dojít k nepředvídatelným událostem, které budou mít dopad na fungování firmy, a tím i na jejich schopnost úvěr splácet.

Ať už jde o živelní katastrofy, jako je například požár, nebo o různá odpovědnostní rizika, podnikatelé by se proti nim měli určitě pojistit. Někdy to lze vyřídit přímo v bance, některé z nich totiž nabízejí cenově zvýhodněné pojištění k podnikatelskému účtu.