Předchozí rekord držel zámek Villa Les Cedres, 188 let staré sídlo se 14 ložnicemi na jihu Francie, které bylo loni nabízeno za 350 milionů eur (8,9 miliardy korun). Proti němu vypadá v současnosti nejdražší dům, který byl postavený v 90. letech, skromně. Stojí na pozemku o rozloze 1 517 metrů čtverečných, což je jen něco přes třetinu akru. Nabízí bazén a parkování pro dvě auta.

To, co ho dělá tak drahým, je exkluzivní adresa a vzácná příležitost koupit pozemek v jedné z nejvyhledávanějších enkláv v Hongkongu. „Je to více o pozemku, než o samotném domě,“ řekl agentuře Bloomberg Lawrence Brown, senior konzultant realitní společnosti Executive Homes Hong Kong Ltd., s tím, že nabízený dům je poměrně starý a v oblasti by se daly koupit hezčí nemovitosti.

Rezidenční lokality s prestižní adresou jsou však mezi investory velice vyhledávány. Bytový komplex o rozloze 12 jednotek v oblasti zálivu Deep Water Bay byl v červenci prodán za 5,9 miliardy hongkongských dolarů (16,4 miliardy korun).

Trh nemá limity

Stratosférická cena naznačuje, že ačkoli se přehřátý trh s nemovitosti v Hong Kongu konečně ochlazuje, v nabídce nejdražších nemovitostí neexistují žádné limity. „Existuje pocit, že odvětví luxusu nebude postiženo ani v případě poklesu,“ uvedl Brown.

Předchozí hongkongský prodejní rekord u obytného domu byl stanoven v roce 2016, kdy kupec zaplatil za dům na adrese 15 Gough Hill Road ve čtvrti Peak 2,1 miliardy hongkongských dolarů (5,9 miliardy korun).