Aby bylo zahájení letošní sezony co nejbezpečnější, přináší Česká asociace pojišťoven několik užitečných tipů a rad.

Úrazy na kole

„Hrozí riziko úrazu nejen cyklistovi, ale i jeho okolí, škody na majetku a v neposlední řadě může někdo kolo ukrást," podává výčet smutných okolností Marcela Kotyrová z České asociace pojišťoven.

Riziku úrazu jsou cyklisté vystaveni v horském terénu stejně tak jako na přehledné cyklostezce, kde dochází často ke srážkám. Proto by i rekreační cyklista nebo bruslař měl zvážit úrazové pojištění. Z toho jsou kryty drobné úrazy, doba nezbytného léčení i případné trvalé následky a smrt. Úraz je možné pojistit i na konkrétní potřebné a časově omezené období. V případě sportovců na amatérské úrovni nekladou pojišťovny žádné podmínky ohledně nutného vybavení a sportovní pomůcky.

Škoda způsobená okolí

Ani nechtěně způsobená škoda, kterou cyklista způsobí ostatním na zdraví či majetku není nic mimořádného a často může dosáhnout i statisíce korun. „Týká se to srážek cyklistů s chodci, bruslaři, jinými cyklisty. Neopatrnou jízdou může dojít k poškození vozidla nebo plotu. Tato rizika kryje pojištění odpovědnosti v občanském životě," uvedla Kotyrová.

Krádež kola

Každoročně přibývá i krádeží kol. Pojištění proti krádeži nebo poškození se sjednává nejčastěji s pojištěním domácnosti. Pozornost je třeba věnovat limitům pojistného plnění. Nárok na plnění vzniká pouze, dojde-li ke krádeži z uzamčeného místa pojištění. Pokud je kolo odcizeno z veřejného místa, ze stojanu před restaurací, je možné uplatňovat nárok na provozovateli z jeho pojištění.

Pro sjednání speciálního pojištění jízdních kol je nutné vybavení kola zapouzdřenými mikročipy RFID, mikrotečkami s PIN kódem, výstražnou etiketou a evidence v centrálním registru. Z tohoto pojištění se hradí i krádeže kola z místa mimo bydliště.

Cesta do zahraničí

Před cestou do zahraničí je vždy nutné mít sjednané cestovní pojištění, zejména pak léčebných výloh pro případ úrazu a pojištění odpovědnosti pro případ škody způsobené další osobě.

Rekreační cyklistika je standardně kryta již v základní variantě pojištění, náročnější horské sjezdy či závody je nutné prodiskutovat s pojišťovnou.

Cyklistovy preventivní opatření

- Před první vyjížďkou zkontrolujte technický stav funkčnost brzd, stav a vzorek pneumatik a pláště, stav baterií osvětlovacích prvků.

- Na kole se vždy snažte přizpůsobit styl jízdy svým schopnostem a povrchu cesty.

- Nepodceňujte používání ochranné helmy na pozemních komunikacích i v terénu. Ochranné helmy jsou povinné do 18 let, ale úrazy hlavy jsou nebezpečím pro každého bez ohledu na věk.

- Větší bezpečnost zajistí, když budete dobře viditelní. Opatřete kolo reflexními prvky a sebe oblečením ve výraznějších barvách, zejména pokud se pohybujete na frekventovaných komunikacích.

- Za soumraku nebo v mlze mějte na kole všechny předepsané odrazky a světla. Svítilny před cestou očistěte. Jejich přerušované světlo zvýrazní vaši přítomnost v silničním provozu.

- Opatřete kolo mikročipy, investujte do kvalitních zámků. Každá sebemenší překážka sníží riziko odcizení.

Jak postupovat při škodní události
- Pokud dojde ke střetu s bruslařem, jiným cyklistou nebo vozidlem, pořiďte fotodokumentaci události pro jednání s pojišťovnou a zajistěte svědecké výpovědi bez ohledu na to, jestli jste viník nebo poškozený.

- Pokud dojde ke krádeži, informujte co nejdříve Policii ČR a nahlaste identifikační údaje kola. Tím můžete dopomoci k jeho brzkému nalezení a dopadení pachatele.