Opatovice zásobují teplem hlavně Hradec Králové a Pardubice. Obě firmy mezi sebou vedly o uhlí spory už několikrát. Opatovice i firma EPH tvrdí, že všechny dodávky uhlí řádně a včas hradí a tvrzení o dlužné půl miliardě je podle mluvčího elektrárny lež.

„Přestože smlouva zanikla, nabízíme dodávky hnědého uhlí v množství potřebném pro zajištění výroby tepla a teplé vody při zachování dosavadních cen," uvedl místopředseda představenstva Czech Coal Jan Dienstl. Obě strany měly smlouvu do roku 2015, která obnášela roční dodávky 1,8 milionu tun uhlí. Opatovice podle Czech Coalu na dodávky tepla a teplé vody potřebují asi 500.000 tun uhlí za rok. „Kontrakt dnes skončil a chceme jednat o novém kontraktu," uvedl Dienstl.

Czech Coal tvrdí, že mu firmy ze skupiny EPH dluží asi 500 milionů korun. Podle Dienstla tvoří tuto částku souhrn dluhů vyplývajících z různých sporů o ceny uhlí mezi Czech Coalem a EPH. Kromě sporu s Opatovicemi jsou v tom zahrnuty také spory s další firmou z EPH, s teplárnou v Komořanech u Mostu.

Podle mluvčího společnosti Elektrárny Opatovice (EOP) Petra Zadáka Czech Coal jako důvod odstoupení ve svém oficiálním dopise uvádí neuhrazení sporné částky ve výši necelých 20 milionů Kč týkající se DPH. Czech Coal tvrdí, že kromě 20 milionů za DPH mu Opatovice odmítají uhradit dalších 100 milionů za uhlí.

Celková roční výše úhrad EOP za dodávky uhlí se podle Zadáka pohybuje na úrovni téměř jedné miliardy korun, tedy ve zcela jiném řádu, než uváděná sporná částka. „To jasně dokazuje absurdnost tohoto kroku Czech Coal a potvrzuje dlouhodobě destruktivní přístup Czech Coal vůči celému energetickému sektoru v České republice," uvedl Zadák. Společnost tvrdí, že všechny dodávky uhlí řádně a včas hradí a jednání dodavatele považuje za neopodstatněné a účelové.

Dodávky tepla zatím nejsou ohroženy, ujišťuje firma odběratele

Tvrzení Czech Coalu odmítl také mluvčí EPH Martin Maňák. „EOP za uhlí pochopitelně platí. Žádný dluh EPH ve výši 500 milionů neexistuje," uvedl.

EOP situaci analyzuje a připravuje kroky k tomu, aby jednání Czech Coal čelila. Krok dodavatele uhlí považuje za provokaci, jejímž cílem je prosazovat navýšení ceny budoucích dodávek. Zároveň ujišťuje odběratele, že dodávky tepla zatím nejsou ohroženy a že udělá vše pro to, aby byla nadále spolehlivým dodavatelem.

Opatovická elektrárna má elektrický výkon 363 megawattů a tepelný výkon 700 megawattů. Ročně spotřebovává až dva miliony tun hnědého uhlí, což je dvacetina celého objemu těžby v Česku. Teplo z EOP odebírá téměř 60.000 domácností v aglomeraci Hradce Králové, Pardubic a Chrudimi. Společnost také v regionu zásobuje teplem řadu institucí či průmyslových objektů. V Pardubicích a Chrudimi a části klientů v Hradci dodávají EOP teplo přímo. V Hradci Králové je hlavním dodavatelem opatovického tepla městská společnost Tepelné hospodářství Hradec Králové.

Patří pod EPH, který vlastní Daniel Křetinský a finanční skupiny J&T a PPF. Czech Coal už v minulosti vedl obchodní spory i s další firmou z EPH, s teplárnou v Komořanech u Mostu. Na ni podal insolvenční návrh, který po čase sám stáhl. Podle právníků EPH šlo o šikanózní návrh.