„Je to tady super," výská osmiletý Patrik Mrnuštík. „Vyzkoušel jsem si několik auťáků a táta mi koupil párek,“ popisuje rozjařeně své dnešní zážitky.

Zetor v Zambii
Zetor se po letech vrací do Zambie, v zemi bude mít své české techniky

Výstava aut Czech drive přitom nebyla určena jen pro chlapy. „Přišla jsem se podívat hlavně na bugatky,“ prozradila Jana Hunáková.

U zlínského zámku jich bylo vystaveno rovnou několik. „Vystavujeme dnes jak historické a veteránské exponáty, tak i nové současné vozy, včetně vozidel rally, okruhových vozů nebo závodních dakarských speciálů a také probíhá prezentace automobilek. Nechybí ani prezentace Barum Czech Rally Zlín,“ popsal Miloslav Regner, ředitel Czech Drive.

„Málem jsme letošní první ročník Czech drive odvolali, protože počasí bylo špatné a stále jsme sledovali meteo předpovědi, ale nakonec se počasí umoudřilo a vše dobře dopadlo,“ doplnil spokojeně.

„Jsme rádi, že jsme první ročník automobilové výstavy zvládli, bylo zde několik tisíc platících návštěvníků a zhruba 140 vystavovatelů,“ zmínil pro Deník.

Miliontý kus Škody Superb si vyžádal v závodě ve východočeských Kvasinách pořádnou oslavu.
Infografika: Škoda vyrobila miliontý Superb. Připomeňte si příběh vozu

Autogramy i policejní pes

Fanoušci automobilů a motocyklů tak prožili výjimečnou poslední dubnovou sobotu.

„Máme několik autogramů od závodníků, ale líbil se nám také policejní pes, který předváděl parádní psí kusy,“ uvedl Martin Mikuláš. Do centra Zlína se přišel podívat se svou přítelkyní. „Mě baví auta a Zuzka se zamilovala do toho policejního psa,“ prozradil.

Výcvik policejního psa byl součástí doprovodného programu, ke kterému v sobotu patřila také ukázka sanitních aut, výuka první pomoci pro veřejnost, ukázky hasičského vybavení a zejména spousta aktivit pro děti.

Ve zlínském parku Svobody si tak mohly zajezdit na trenažérech simulujících rally a formuli 1 nebo si vyzkoušet zručnost v přezouvání kol.

Škoda Karoq.
Nové SUV od Škody opravdu nese jméno Karoq. Proč? A co nabídne?

Spokojení závodníci i návštěvníci

Mezi pozvanými hosty nechyběli ani slavní závodníci. Mezi nimi i Jiří Pohlídal ze Zlína.

„Aktuálně se připravuji na vyškovskou rally, tady vystavuji můj závodní vůz Nissan Micra, který závodí od roku 1998,“ uvedl pro Deník.

„Hlavně musíme dobře zkontrolovat brzdy,“ zasmál se s tím, že podobné akce ho baví. „Je to tady parádní, třeba si nás tady vyhlídne i nějaký nový sponzor,“ naznačil hlavní důvod, proč se prezentuje na podobných výstavách.

Osobně se zajímá zejména o vozy Audi. „Spolu s otcem je sbíráme, máme jich už šest. I v nich nejčastějí jezdím, ale na závody bych si možná koupil Opel Adam, který je tady dnes také vystaven," upřesnil.

Davy lidí odcházely z prvního ročníku Czech drive spokojeni. „Původně jsem nadával, že je tady vstupné, ale stálo to za to, užili jsme si to,“ pochválil Igor Huňatý.

Za rok se přijde podívat znovu. „Doufáme, že tento první ročník nastolí tradici, která bude pokračovat i v dalších letech,“ uzavřel Jan Regner, zástupce ředitele Czech Drive.

Jak na sebe pohlíží ženy-řidičky?
Průzkum: Dvě třetiny českých žen si myslí, že řídí bezpečněji než muži

MARCELA KANIOVÁ