Ministr dopravy Dan Ťok (za ANO) před prázdninami varoval řidiče, že se cestou na dovolenou nevyhnou kolonám a zácpám kvůli rekonstrukcím. Jeho proroctví se vyplnilo. Žádal je, aby na cestách byli trpěliví. 

Češi si jeho slova vzali k srdci. „Vyplývá to ze statistik úsekových měření rychlosti, z chování řidičů a z trvalého nárůstu aktivního zájmu o dopravní informace,“ řekl Deníku mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Jan Rýdl.

TOP 2 HNED PAVEL VIČAR Knihkupectví ve Vyškově je zase v provozu. Majitelka si pořídila systém EET, a po rozhodnutí finanční správy může svůj obchod dál provozovat.
Knihkupectví uzavřená kvůli EET opět fungují, finanční správa to posvětila

Rekonstrukce tak pokračovaly podle plánu. Odborníci oslovení Deníkem jsou ale přesvědčeni, že by to mohlo jít rychleji. „Zadavatel není schopen zajistit rekonstrukce a modernizace v řádu dnů, respektive týdnů, jak je tomu v zahraničí,“ postěžoval si prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák. „Mnohem rychlejší opravy by byly významným přínosem jak pro nervy řidičů, tak pro naše hospodářství, a to i za cenu zvýšených nákladů,“ konstatoval.

Rozkopaná D1Zdroj: DENÍK

„Přes léto bychom uvítali zprůjezdněný alespoň jeden hlavní tah bez oprav směrem na jih a do Chorvatska v návaznosti na zahraniční opravy a stavby,“ uvedl mluvčí ÚAMK Petr Vomáčka. Rychleji by podle něj měli správci dálnic opravovat svodidla po dopravních nehodách. „Na našich závodech to stíháme v řádu hodin, tak proč to na dálnici trvá dny a týdny,“ uvedl.

Od července je na D1 v provozu 5,5 kilometru dlouhý úsek Velká Bíteš-Devět křížů, jímž se zdlouhavá přestavba dálnice přehoupla do druhé třetiny. Stavebníci na ní v současné době opravují šest úseků o celkové délce 40,5 kilometru.

Škoda Auto. Ilustrační foto.
Škodovka nestíhá, superb se možná bude vyrábět v Německu. Odboráři nesouhlasí

Ještě letos počítají s dokončením rekonstrukce dvou z nich – první je mezi Psáři a Souticemi a druhý mezi Měřínem a Velkým Meziříčím. Celkem by tak letos měli zprovoznit přes 20 kilometrů.

Z dalších větších oprav se nyní pracuje třeba na silničním okruhu kolem Prahy. Jde o rekonstrukci vozovky u Třebonic a Řep a také o trojici mostů. Vozovka se upravuje také na některých úsecích dálnic D3 a D8.