Díky novele zákona o pozemních komunikacích jsou od letoška od dálničního poplatku osvobozeny elektromobily. Za dálnice nově nemusí platit ani vlastníci aut s pohonem na vodík či na kombinovaný pohon, pokud hodnota oxidu uhličitého nepřekročí 50 gramů na kilometr.

Mýtná brána - Ilustrační foto
Mýtná záhada? Na stejném úseku se nově platí různé částky

Od příštího roku také Česko zavede po vzoru řady jiných evropských zemí včetně Slovenska dálniční známky elektronické. „Řidičům odpadne nepohodlné lepení a strhávání papírové dálniční známky z čelního skla auta,“ uvedl ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO). Podle něj tak nový systém přinese řidičům vyšší komfort.

Úspory až 100 milionů

Elektronickou známku si pořídí kdykoliv v e-shopu, mobilní aplikaci nebo také v síti obchodních míst,“ konstatoval Kremlík. Fyzicky si elektronickou známku bude možné koupit třeba na čerpacích stanicích. „Půjde to i na jiných obchodních místech dle výběrového řízení, které v tuto chvíli probíhá,“ řekl Deníku mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka. Stát si od zavedení elektronické dálniční známky slibuje úspory ve výši až 100 milionů korun za rok.

Ilustrační foto
Češi vzali e-shopy útokem. Loni na internetu utratili rekordních 161 miliard

Se změnou se již od počátku letošního ledna museli smířit řidiči vozidel s hmotností nad 3,5 tuny. Nově musí platit mýtné na dalších 868 kilometrech silnic I. třídy a 34,9 kilometru dálnic. Celkem je tak nyní v Česku zpoplatněno 2409 kilometrů silnic a dálnic.

Nově se tak musí platit třeba mezi Pardubicemi a Hradcem Králové, Prahou a Kolínem, mezi Turnovem a Jičínem či Plzní a Českými Budějovicemi.