Ministr dopravy Dan Ťok při zveřejnění nové podoby dálničních známek slíbil, že do roku 2021 papírové známky zmizí a nahradí je takzvaný videotolling, kdy si majitelé aut pouze přes internet nebo na prodejním místě zaplatí roční poplatek. Podle registrační značky pak kontrolní kamery na dálnicích poznají, zda majitel uhradil požadovaný poplatek. Podobný systém funguje například v Maďarsku a na Slovensku.

Pomalý úřad

V České republice se o něm mluví také několik let. Ministr dopravy však ve svých prohlášeních neustále dokazuje, že jeho resort není příliš rychlý.

V Praze se začal stavět nový železniční koridor z Hostivaře do Vršovic za více než čtyři miliardy korun.
Méně peněz z EU, více na železnici. Rozpočet na dopravní stavby posílí o pětinu

Například v květnu 2016 ministerstvo dopravy uvedlo, že se začne bez známek jezdit v roce 2019. Shodný termín úřad uvedl i v návrhu novely zákona o pozemních komunikacích letos v březnu. Nový zákon je potřeba právě kvůli změně systému výběru poplatků.

Dálniční známkyZdroj: DENÍK

Ovšem ani příprava nové normy není příliš rychlá. Už v dubnu mělo ministerstvo dopravy všechny připomínky jiných ministerstev a úřadů, dosud je ale nevypořádalo a zákon nepředložilo do vlády.

Cena je stejná

Známky na příští rok mají být v roční verzi kombinací modré a žluté, v měsíční zelené a žlutozelené, na deset dní půjde o šedou s červenou. Nemění se ovšem cena. Řidiči tedy za roční známku zaplatí 1500 korun, za měsíční 440 a za desetidenní 310 korun. Majitelé osobních aut za známky loni zaplatili téměř pět miliard korun, nejvíce v historii.

Ilustrační foto
Nebezpečí technologických gigantů? Většina občanů věří, že mají větší moc než EU

Kromě jiné barvy známek čeká řidiče ještě další změna:  známku využijí na více kilometrech dálnic než dosud. Nově se rozšíří povinnost jezdit s dálniční známkou na 24 kilometrech dálnice D3 mezi Veselím nad Lužnicí a Úsilným před Českými Budějovicemi. Stát také počítá s dokončením necelých 14 kilometrů dálnice D1 mezi Žernovem a Lipníkem nad Bečvou, ten bude rovněž zpoplatněn. Od platby je naopak osvobozeno zhruba 180 kilometrů dálnic zejména v oblastech, které slouží jako obchvaty měst.