Podle oznámení na webových stránkách dopravce o vstup do insolvence požádala jak společnost Germania Fluggesellschaft, tak sesterská firma Germania Technik Brandenburg a Germania Flugdienste. Krach se netýká švýcarské společnosti Germania Flug a bulharského dopravce Bulgarian Eagle, ve kterých má Germania podíl.

Jde o jedenáctý krach evropské aerolinky za poslední rok. „Bohužel, naše pokusy vyřešit problémy s krátkodobou likviditou nedospěly k pozitivnímu závěru. Jediným řešením je vstup do insolvence,“ řekl v oznámení pro zákazníky šéf Germanie Karsten Balke, který se zároveň pasažérům a zaměstnancům omluvil.

Cestující, kteří si koupili letenku s Germanií jako součást zájezdu, se mají podle vyjádření firmy obrátit na svou cestovní kancelář a bude jim poskytnuta náhradní doprava. Hůře jsou na tom zákazníci, kteří si koupili letenky přímo od aerolinek, protože ti nemají na náhradní dopravu nárok.

Akutní problém s financemi měla od začátku roku

Firma přiznala veřejně problémy s financemi letos v lednu. „Germania aktuálně prověřuje různé možnosti financování k zajištění krátkodobé likvidity,“ uvedla tehdy firma v prohlášení. Současně aerolinka ujistila cestující, že lety nejsou ohroženy. „Zaměřujeme se na zásadní otázku, jak být efektivní na trhu, kterému dominují aerolinky začleněné do velkých skupin,“ uvedl dopravce ve zprávě z 9. ledna.

Pokračuje tak další konsolidace evropského leteckého trhu, kdy z provozu mizí menší a středně velké letecké společnosti a jejich byznys přebírají větší hráči. Germania měla objednáno i 25 letadel Airbus A321neo.

Germania provozovala celkem 37 letadel Boeing 737, Airbus A319 a A321. Létala do 60 destinací a zaměstnávala 1150 lidí. Společnost vznikla v roce 1986. Využívali ji i čeští zákazníci, létala například z Drážďan.

Krach je nepříjemný i pro společnost Czech Airlines Technics. Germania byla jedním z největších zákazníků firmy patřící nyní pod Letiště Praha.