"Dnešní rozhodnutí je o tom, jak Google zneužíval dominantního postavení, aby zabránil internetovým stránkám používat jiné zprostředkovatele než platformu AdSense," uvedla komisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová.

Google upevňoval své dominantní postavení na trhu s internetovým vyhledáváním reklamy a chránil se před konkurencí, když pro stránky využívající jeho službu AdSense ve smlouvě stanovil omezení bránící konkurentům umísťovat na těchto stránkách jejich reklamy. To je podle antimonopolních pravidel EU nezákonné.

Toto chování trvalo více než deset let a odpíralo dalším společnostem možnost konkurence na základě zásluh a inovací, dodala Vestagerová. Inzerenti a majitelé stránek tak měli menší výběr a zřejmě i museli platit vyšší ceny, které se nakonec promítli do cen konečným spotřebitelům.

Dřívější pokuty

Evropská komise pokutovala Google i v minulosti. Loni mu za zneužívání dominantní pozice operačního systému Android dokonce vyměřila rekordní pokutu 4,34 miliardy eur (111 miliard korun). O rok dříve dostal Google od komise 2,42 miliardy eur (62 miliard korun) za zvýhodňování své služby pro porovnání obchodních nabídek.

Americká společnost Google, jejímž vlastníkem je holding Alphabet, byla založená v roce 1998. Od podzimu 2006 je pobočkou oficiálně zastoupena i v České republice. Společnost je známá především díky svému internetovému vyhledávači, jehož popularita je taková, že se dnes již používá i sloveso googlovat či googlit ve smyslu hledat na internetu.